Mehmet Akif İnan Kimdir Hayatı ve Eğitim Hayatı Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 28 Nisan 2012 tarihinde açılan konu 1. Mehmet Akif İnan


  Doğum 12 Temmuz 1940/Şanlıurfa
  Ölümü 6 Ocak 2000/Şanlıurfa
  Meslek Şair, yazar, araştırmacı, öğretmen
  Günümüz şair ve yazarlarından Mehmet Akif İnan, 12 Temmuz 1940 tarihinde Balıklıgöl Mahallesi’nde doğdu. Çocukluğu ve ilk gençlik yılları Su Meydanı Mahallesi’ndeki evde geçti. Babası, Urfa'nın Mirzaali aşiretinden gümrük memuru Hacı Müslim Efendi’dir. Annesi Maraşlı olup Dedeoğullarından Mehmet Tevfik kızı Şakire Hanım’dır. M. Akif, altı kardeşin en büyüğüdür. 23 Temmuz 1965 yılında edebiyat öğretmeni Sevim Hanım’la evlenmiştir ve 1967’de Şakire Bönü isimli kızı doğmuştur. Akif İnan'ın hayattaki bu tek kızından başka evlâdı olmamıştır. Bu kızından biri kız diğeri erkek olmak üzere iki torunu vardır.

  EĞİTİM HAYATI
  EĞİTİM HAYATI

  İlkokulu Urfa'da Cumhuriyet İlkokulu’nda okudu. Ortaokulu da Urfa’da bitidi ve lise son sınıfa kadar Urfa Lisesi'nde okudu. Son sınıfta iken öğretmeniyle yaptığı bir münakaşa yüzünden annesinin memleketi olan Maraş'a sürgün gider ve Maraş Lisesi'nden 1959’da mezun oldu.1959'da Ankara'ya geldi. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne kaydoldu. Fakülte ikinci sınıfta iken hocalarını beğenmediği, bilgilerinin yetersiz olduğu düşüncesi ve kendisinin daha fazla bilgiye sahip olduğunu zannetmesi sebebiyle okulu bıraktı. Daha sonraları Nuri Pakdil’in ricasıyla 1962'de tekrar fakülteye girer ve on sene sonra 1972'de yaz döneminde buradan mezun oldu.

  MESLEK HAYATI

  M. Akif İnan, 1964-1969 yılları arasında Türk Ocakları’nda önce müze ve kütüphane, sonra merkez müdürlüğü yaptı. Bu dönemde başta Türk Yurdu olmak üzere, Türk Ruhu, Filiz, Fedai, Orkun, Oku, Defne, Yeni istiklâl gibi dergi ve gazetelerde şiir ve yazıları yayımlandı. Bu dönem içinde yazıp da dergilerde yayınladığı hiçbir şiirini daha sonra yayınlayacağı iki şiir kitabına almadı.1972’de mezun olduktan sonra Uşak İmam Hatip Lisesi Türkçe ve Edebiyat öğretmenliğine atanır. Burada üç yıllık öğretmenliği sırasında yüzlerce öğrenci yetiştirerek Türk Dili ve Edebiyatını, özellikle şiir sanatını onlara sevdirir.1977'den 1980'e kadar Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'nde Türkçe Edebiyat öğretmenliği yaptı. Daha sonra Ankara Fen Lisesi öğretmenliğine atandı. Vefatına kadar bu lisede öğretmenlik yaptı.1993'ten itibaren yedi yıl, sürekli Eğitim-Bir'in Genel Başkanlığı’nı ve Memur-Sen Konfederasyonu’nun Genel Başkanlığı’nı yaptı.

  EDEBİ HAYATI

  Lise yıllarında yazmaya başlayan İnan'ın ilk yazı ve şiirleri, Urfa Demokrat gazetesinde yayınlandı. 1958’de Urfa'da bir grup arkadaşıyla Derya adlı bir gazete çıkardı.Maraş'ta öğrenciyken Hizmet adlı bir mahalli gazetede sürekli yazılar yazdı. Ankara'da, hemşerisi Salih Özcan'ın çıkardığı ve ilk sayısı Kasım 1958'de yayınlanan, İslâm'ı Hilâl dergisinin (1962-1964 dönemi) müessese müdürlüğünde bulundu. Bir kısım yazıları bu dergide yayınlandı. Hilâl dergisinin yayınlarını yönetti. Bu dergi, 1960’lı yılların önemli aylık İslâmi mecmualarından biridir.Akif İnan, 1969'da deneme ve oyun yazarı Nuri Pakdil'in öncülüğünde çıkan Edebiyat dergisinin kurucuları arasında yer aldı. Bu derginin isim babası kendisidir.Diğer arkadaşları Maraş Lisesi’nde beraber oldukları Alaeddin ve Rasim Özdenören kardeşler ile Erdem Beyazıt’tır.Edebiyatımızda Yeni İslamcı Akım'ın kümelendiği bir dergi olarak tanımlanan Edebiyat, 1980'e kadar çeşitli aralıklarla yayınlandı.Geleneklerimize ve yerli kültürümüze bağlı olarak İslâmi dünya görüşünün edebiyatının yapıldığı bir dergi görünümünü sonuna kadar sürdürdü.Askerlik dönüşü, ilk sayısı Aralık 1976'da yayınlanan Mavera adlı aylık edebiyat dergisinin kurucuları arasında yer alır. Kurucu kadroda bulunan şair ve yazarlar daha önce Büyük Doğu, Diriliş ve Edebiyat gibi dergilerde yazmışlardı. Erdem Bayazıt, Ersin Gürdoğan, M. Akif İnan, Aleaddin Özdenören, Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu. Yedincisi ise yazar olmayıp ancak sözü, saatlerce konuşsa bile dinlenebilen, dönemin en önemli sohbetçisi diye bilinen Hasan Seyithanoğlu'dur.Mehmet Akif inan, 1977'den itibaren Yeni Devir ve Milli Gazete'de Akif Reha, Mehmet Reha imzasıyla günlük fikir ve sanat yazıları yazdı.İlk eseri Edebiyat ve Medeniyet Üzerine 1972'de, ilk şiir kitabı olan Hicret 1974'te yayınlandı. Eğitim Enstitüleri için yazdığı ders kitabı Yeni Türk Edebiyatı 1977'de, denemelerini içeren Din ve Uygarlık kitabı 1985'te ve son şiir kitabı Tenha Sözler 1991'de yayınlandı.

  SON YILLARI VE ÖLÜMÜ

  1999 Haziran ayında sendikanın Ankara'da yaptığı bir miting sonunda rahatsızlandı. Soğuk algınlığı ve zatürre teşhisi ile Gazi Üniversitesi Araştırma Hastanesi'ne yatırıldı. İlerleyen zamanlarda akciğer kanserine yakalandığı ortaya çıktı. Bütün tedavi ve ihtimama rağmen altı ay içinde giderek eridi.Son zamanlarında ölümden korkmadığını, kendisini dünyaya bağlayan hiçbir şeyinin olmadığını, ölüme hazır olduğunu ve yaratıcısına kavuşacağı için de sevindiğini, hiç üzülmediğini yakın çevresine söylüyordu.Vefatından yirmi gün önce doğduğu yere, Urfa'ya götürüldü. Bir Ramazan gecesi, 6 Ocak 2000, gece saat 02.00'de Hakkın rahmetine kavuştu. Cenazesi 7 Ocak Cuma günü öğle namazını müteakip Hasan Paşa Camii’nde kılınan cenaze namazından sonra Harrankapı Mezarlığı’nda defnedildi.