Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

'Biyografi' forumunda HazaN tarafından 6 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Mehmet Akif Ersoy biyografisi kısa

  Asıl adı Mehmet Ragif olan Mehmet Akif 1873 yılında İstanbul'da doğdu. Annesi Emine Şerife Hanım, babası Temiz Tâhir Efendidir. İlk tahsiline Emir Buhâri Mahalle Mektebinde başladı. İlk ve orta öğrenimden sonra Mülkiye Mektebine devam etti. Babasının vefâtı ve evlerinin yanması üzerine mülkiyeyi bırakıp Baytar Mektebini birincilikle bitirdi. Tahsil hayâtı boyunca yabancı dil derslerine ilgi duydu. Fransızca ve Farsça öğrendi. Babasından Arapça dersleri aldı.

  Zirâat nezâretinde baytar olarak vazife aldı. Üç dört sene Rumeli, Anadolu ve Arabistan'da bulaşıcı hayvan hastalıkları tedâvisi için bir hayli dolaştı. Bu müddet zarfında halkla temasta bulundu. Âkif'in memuriyet hayatı 1893 yılında başlar ve 1913 târihine kadar devam eder.

  Memuriyetinin yanında Ziraat Mektebinde ve Dârulfünûn'da edebiyat dersleri vermiştir.

  1893 senesinde Tophâne-i Âmire veznedârı M. Emin Beyin kızı İsmet Hanımla evlendi.

  Âkif okulda öğrendikleriyle yetinmeyerek, dışarda kendi kendini yetiştirerek tahsilini tamamlamaya, bilgisini genişletmeye çalıştı. Memuriyet hayatına başladıktan sonra öğretmenlik yaparak ve şiir yazarak edebiyat sâhasındaki çalışmalarına devam etti. Fakat onun neşriyat âlemine girişi daha fazla 1908'de İkinci Meşrutiyetin îlânıyla başlar. Bu târihten itibaren şiirlerini Sırât-ı Müstakîm'de yayınlanır.

  1920 târihinde Burdur Mebusu olarak Birinci Büyük Millet Meclisine seçildi. 17 Şubat 1921 günü İstiklâl Marşı'nı yazdı. Meclis 12 Martta bu marşı kabul etti.

  1926 yılından îtibâren Mısır Üniversitesinde Türkçe dersleri verdi. Derslerden döndükce Kur'ân-ı kerîm tercümesiyle de meşgul oluyordu, fakat bu sırada siroza tutuldu. Önceleri hastalığının ehemmiyetini anlayamadı ve hava değişimiyle geçeceğini zannetti. Lübnan'a gitti. Ağustos 1936'da Antakya'ya geldi. Mısır'a hasta olarak döndü.

  Hastalık onu harâb etmiş, bir deri bir kemik bırakmıştı. İstanbul'a geldi. Hastanede yattı, tedâvi gördü. Fakat hastalığın önüne geçilemedi. 27 Aralık 1936 târihinde vefat etti. Kabri Edirnekapı Mezarlığındadır.
    2. Mehmet Akif Ersoy'u kısaca özetleyelim

  20 Aralık 1873 doğumlu olan Mehmet Akif Ersoy’un babası Arnavut annesi ise Özbek kökenlidir. Hayatı boyunca önemli bir şair, veteriner, öğretmen, hafız, yüzücü ve milletvekili olan Mehmet Akif Ersoy milli marşımız İstiklal Marşımızın yazarıdır.

  Milli şair olarak anılan Mehmet Akif Ersoy’un en büyük eserleri ise İstiklal Marşı, Çanakkale Destanı ve Bülbül adlı eserlerdir. II. Meşrutiyet dönemi sonrasında bir dergide başyazarlık yapmıştır. Kurtuluş Savaşı döneminde milletvekili olarak mecliste yer alan Mehmet Akif Ersoy 27 Aralık 1936′da İstanbulda siroz hastalığı sonucu vefat etmiştir. Mehmet Akif Ersoyun resimlerini ve İstiklal Marşını Aşağıda bulabilirsiniz.
    3. Mehmet Âkif Ersoy, gerçek adı Mehmet Ragif dır, 20 Aralık 1873 yılında dünyaya gelmiş - 27 Aralık 1936yılında ölmüştür, baba tarafından Arnavut, anne tarafından Özbek asıllı Türk olan Cumhuriyet Dönemi şairi, veteriner hekim, öğretmen, vaiz, hafız, Kur'an mütercimi,yüzücü, milletvekilidir.

  Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal marşı olan İstiklâl Marşı'nın güftekârıdır. "Vatan şairi" ve "milli şair" unvanları ile anılır. Çanakkale Destanı, Bülbül en önemli eserlerindendir. II. Meşrutiyet döneminden itibaren Sırat-ı Müstakim daha sonraki adıyla Sebil'ür-Reşad olan dergisinin başyazarlığını yapmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında milletvekili olarak 1. TBMM'de yer almıştır.
    4. çok iyi oldu bu bunu kim yazmışsa ona çok tşekür edeim tamda ödevimdi tenkyou
    5. çook ama çook teşekkür ederim sağolun
    6. çokk güzeldi bunu kim yazdıysa çok teşekkür ederim
    7. çoook ama çok güzel
    8. beğendim ama biraz uzun olmuş yoksa çok güzel .. hazırlayanlara çok teşekkürler :)
    9. keske ılk yorum lara baksaydım uzununu yazdım
    10. çok uzun ama güzel anlatıyor biraz daha kısa olsaydı çok iyi olurdu
    11. vallahi çok güzell türkçe dersinde işime çok yaradı tşkler :)
    12. çok tesekkürler çok güzel ama kısa keşke biraz daha uzun olsa
    13. bnce 2 veya 3üncü arkadaşımın yazdığı daha kısa ve daha anlaşılır........
    14. azcık uuzn ama beyendım tebrıkler ıyı konu. :)
    15. valla kimyazmişsa ellerine sağlık bundan kısasını hiç bulamazdım
    16. bunu yazan admine teşekkürlerimi sunarım
    17. kim yazdıysa çok teşekkür ederim aradıklarım arasında en iyisi yazan çok iyi biri olmmalı
    18. çok teşekkürler ödevim için çok iyi oldu ama gittiği okullarda yer almalıydı bence sağolun.
    19. hiç te bile çok saçmalıyorsunuz arkadaşlar çok kısa neresi uzun daha ne kadar kısa olacak galiba sizin beyninzde bir zarar vart tatlişkolarım byyyyyyyyyyyyyyyyyy
    20. Ben beğendim kısa öz ve anlatimi güzel ama tabletten yazdığım için sayfaylan biraz uğraştim