Mehmet Akif Ersoy'un Edebi Kişiliği

'Biyografi' forumunda Yasemin tarafından 1 Mar 2013 tarihinde açılan konu

 1. Mehmet Akif Ersoy'un Edebi Kişiliği Hakkında Bilgi


  Mehmed Akif Ersoy 1911′de 38 yaşında iken yayımladığı ilk kitabı Safahat bağımsız bir edebi kişiliğin ürünüdür. Bununla birlikte kitabın Tevfik Fikret’ten izler taşıdığı görülür. Fransız romantiklerinden Lamartine’i Fuzuli kadar, Alexandre Dumas Fils’i Sâdi kadar sevdiğini belirten şair, bütün bu sanatçıların uğraşı alanlarına giren manzum hikâye biçimini kendisi için en geçerli yazı olarak seçmiştir. Ancak, sahip olduğu köklü edebiyat kaygusu onun yalınkat bir manzumeci değil, bilinçle işlenmiş ve gelişmeye açık bir şiir türünün öncüsü olmasını sağlamıştır. Mehmed Akif’in düşünsel gelişiminde en belirleyici öğe onun çağdaş bir İslamcı oluşudur.


  Mehmet Akif Ersoy'un Edebi çalışmaları İnsanlık tarihinde birer rehber görevini yapan önderler hep olagelmiştir. Bunların kimi kahramanlığı ile kimi engin fikir ve düşünceleri ile iz bırakmışlardır. Bunların başında Akif gelmektedir. Mehmet Akif, toplumsal yaşantımızı, kendi zamanına kadar hiç kimsenin işlemediği tarzda, kudretle mısralara döken, sanatını toplumun görevine veren bir şairdir.

  Mehmet Akif Ersoy Yaşantısı boyunca inançlarında en küçük bir saptanma göstermez. Batının Türk topraklarına saldıran emperyalist kuvvetlerine karşı İslam dünyasının uyanması, bir 'İslam Birliği' kurulması düşüncesini bayrak edinir.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...