Meğer Alkollüymüş!

'Sosyal Konular' forumunda zamaneanne tarafından 3 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Yapılan araştırmada Coca Cola ile Pepsi'nin tüm kola ürünlerinde alkol çıktı.

  Fransa nın en çok satan tüketici dergilerinden 60 Millions de consommateurs tarafından yapılan içecek araştırması Avrupada gündeme oturdu.

  Dergi, başta Coca Cola ve Pepsi tarafından üretilenler olmak üzere piyasadaki 19 farklı markaya ait meşrubat ürününü rastgele satın alarak laboratuvarda test etti.

  Test sonuçları derginin Temmuz-Ağustos sayısında İçtiğiniz ürünlerin içinde neler olduğunu biliyor musunuz? başlığıyla kapaktan duyuruldu. Testin en çarpıcı sonucu ise 19 markanın 10unda çok düşük miktarda da olsa alkole rastlanması oldu.

  "Suçu meyvelere attı"
  Coca Cola Fransa da direktör olarak çalışan Michael Pepin, “Bazı meyve özleri alkol kalıntıları taşıyabiliyor. Araştırmada çıkan alkol Coca Colanın yapım sürecinde ortaya çıkıyor olabilir dedi. Coca Colanın internet sitesinde ise Paris Camisi tarafından kendilerine ürünün Müslümanlarca tüketiminin uygun olduğuna ilişkin izin verildiği, tüm ülkelerde ürünlerinin alkolsüz içecek statüsünde kabul edildiği vurgulandı.

  Pepsi sözcüsü de, “Kolanın üretimi sırasında kullanılan ürünlerden kaynaklanan çok az miktarda alkol bazı içeceklerimizde yer alıyor olabilir. Ancak Pepsinin özel kola formülünde alkol yer almamaktadır ifadesini kullandı. Nitekim araştırmada içeceklerde çıkan alkol miktarının litrede 10 miligramın altında olduğu, yani binde 1 oranında tespit edildiği belirtildi. Fransa da yüzde 1.2nin üzerinde alkol içeren ürünler alkollü içecek olarak değerlendiriliyor.

  İşte araştırmanın çarpıcı sonuçları:

  - Araştırmaya konu olan kola ürünlerinden Coca Cola Klasik, Coca Cola Light, Coca Cola Zero, Pepsi Klasik, Pepsi Max, Dia Kola ürünlerinde çok az miktarda da olsa alkol çıktı.

  Litrede 25 küp şeker
  - Pepsi ve Coca Colada yer alan bazı bitki özlerinde alerjik hidorkarbonlar bulunduğu tespit edildi.

  - Kolaların renklendirilmesi için kullanılan ve ABD de potansiyel kanserojen olduğu gerekçesiyle kullanımına kısıtlama getirilen E 150c ve E 150d (karamel) kimyasal maddelerinin Avrupadaki ürünlerde sınırlama olmaksızın kullanılmaya devam edildiği ortaya çıktı.

  - Tüm içeceklerde en yoğun olarak tespit edilen madde beklendiği gibi şeker. Hemen hemen tüm ürünlerin litresinde 100 grama yakın şeker bulundu. Coca Colanın litresinde 108 gram şeker tespit edilirken Pepside ise 103 gram şeker bulundu. Bir küp şekerin 4 gram olduğu düşünülürse, bu 1 litre kolada 25 küp şekerden fazla şeker bulunduğu anlamına geliyor.

  - Coca Coladaki kafein oranı Pepsiye oranla daha düşük çıktı. Coca Colanın litresinde 91 miligram kafein bulunurken, Pepside ise bu rakam 101 miligram olarak tespit edildi.