Mayalanmakta olan hamur neden kokar?

'Ders notları' forumunda Sibel tarafından 14 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


  1. Besinlerin bozulmasında temel neden, küf mantarları adı verilen bazı organizmalardır. Ancak, ekmek, şarap ve daha diğer bazı şeylerin yapımında da bir çeşit mantardan yararlanılır.

    "Mayalanma" olayına sebep olan bu tek hücreli mantarlar "maya" diye tanımlanırlar. Mayalar çok küçük, gözle görülemeyecek kadar küçük tek hücreli yapıya sahiptir. Bazı hallerde guruplar halinde bulunurlar. Bazan da tomurcuklanıp bölünür, böylelikle çoğalırlar. Glikoz ve benzeri şekerleri alkol ve karbondiokside dönüştüren maya hücreleri oksijensiz ortamda yaşarlar. Kapalı şişelerin içinde dinlenmeye bırakılan meyva sularındaki şeker, mayanın etkisiyle giderek alkole dönüşür. Bira, şarap gibi içkilerin yapımı bu işlemle olur.

    Mayanın kendine has bir kokusu vardır. Maya hücrelerinin ölmüş ya da diri olduğunu anlamak için,bir miktar su içine biraz un, biraz da şeker katılır. Mayayla karıştırılır. Bir süre sonra hamurun üzerinde küçük kabarcıklar oluşur .Zamanla hamur kabarır ve köpüklenerek şişkinleşir,yükselir. Bunun birazını alıp mikroskop altında bakarsak, mayayla karışık kütlenin hareket halinde olduğu görülür. Başka türlü söylemek gerekirse,maya hücrecikleri çoğalmakta, büyümektedirler.Yani mayalanma olayı sözkonusudur.Hamurun kabarması,bu olay sırasında karbonik gazın meydana gelmesi yüzündendir.

    Uygun şartlarda, maya hücreleri bir saatlik zaman sonunda ikiye bölünürler. Böylece,kuramsal olarak, bir tek hücreden iki günde üç trilyon maya hücresi oluşmaktadır.Ancak,bu arada ortaya çıkan alkol üreme hızını yavaşlatır. Ekmek yapımında temel madde un,maya,tuz ve sudur. Maya, ekmeğin kabarmasını sağlamak amacıyla kullanılır.
     


Similar Threads: Mayalanmakta olan
Forum Başlık Tarih
Ders notları Bir yılda ülkemizde sigaradan kaynaklı akciğer kanseri olan hastaların sayısı nedir? 27 Ağustos 2015
Ders notları Günlük hayatımızda önemli yeri olan araçlar nelerdir 15 Mart 2015
Ders notları iki denize birden kıyısı olan kaç ilimiz vardır? 2 Ocak 2013
Ders notları İki farklı ismi olan illerimiz 2 Ocak 2013
Ders notları Almanya futbol liginde en çok şampiyon olan takım hangisidir 21 Aralık 2012