Maya yerlileri Kıyamet için geri sayıma başladı

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 23 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


  1. [​IMG]
    Maya yerlileri geri sayıma başladı.Maya yerlileri Kıyamet için geri sayıma geçti.Meksikanın güneyindeki Maya yerlileri geleneksel takvimlerinde 5bin yıllık bir döngünün sonu olan 21 Aralık 2012 tarihi için gün sayıyor. Meksikalı turizm yetkilileri bu dönemde bölgeye ziyaretçi akını yaşanmasını bekliyor. Yetkililer 2012 yılında 52 milyon turist çekmeyi umduklarını söylüyor. Birçok turistin güneydeki Chiapas, Yucatan, Quintana Roo ve Tabasco eyaletlerine gitmesi umuluyor.
    Maya uygarlığı Milattan Sonra 250 ile 900 yılları arasında doruğa ulaşmıştı, bu uygarlık döneminde astronomi, matematik ve zaman döngülerine büyük ilgi gösterilmişti. Maya takvimi aşağı yukarı 400 yıllık dönemlere ayrılıyor ve uzmanlara göre 2012 kimi belgelerde bu dönemlerden birinin sonu olarak geçiyor.
    Uzmanlar 2012 yılından aynı zamanda Maya tanrılarından birinin dünyaya geri döneceği tarih olarak da bahsedildiğine dikkat çekiyor. Ancak kimi uzmanlara göre de Maya medeniyetinin kullandığı takvimde Aralık 2012 tarihinin dünyanın sonu olarak belirlendiği bilgisinin hiçbir dayanağı bulunmuyor.

    2012 tarihine değinilen Maya tabletlerini yeniden okuyan uzman tarihçiler, kıyamet gününe değil, takvimdeki dönemlerden birinin sona erişine göndermede bulunulduğunu belirtiyorlar. (BBC)