Maya Takvimi Geri Sayım

'Güncel Bilgiler' forumunda Merve tarafından 9 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Maya Takvimi Geri Sayım
  Geri Sayım Maya Takvimi


  Mayalıların Geri Sayımı

  Ciudad de México (Avrasya)- Meksika`nın güneyindeki Maya yerlileri geleneksel takvimlerinde beş bin yıllık bir döngünün sonu olan 21 Aralık 2012 tarihi için rahipler bir yıllık geri sayıma törenlerine başladı.

  Kimileri,maya takvimindeki 2012`yi beş bin yılın sonunu `kıyametin gelişi` olarak yorumluyordu.

  Ancak Maya kültürü uzmanları bu tarihin dünyanın değil, daha çok bir devrin sonu olarak görülmesi gerektiğini savunuyor.

  Maya uygarlığı, Milattan Sonra 250 ile 900 yılları arasında doruğa ulaşmıştı, bu uygarlık döneminde astronomi, matematik ve zaman döngülerine büyük ilgi gösterilmişti.

  Maya takvimi aşağı yukarı 400 yıllık dönemlere ayrılıyor ve uzmanlara göre 2012, kimi belgelerde bu dönemlerden birinin sonu olarak geçiyor.

  Uzmanlar 2012`den aynı zamanda Maya tanrılarından birinin dünyaya geri döneceği tarih olarak da bahsedildiğine dikkat çekiyor.

  Ancak kimi uzmanlara göre de Maya medeniyetinin kullandığı takvimde Aralık 2012 tarihinin dünyanın sonu olarak belirlendiği bilgisinin hiçbir dayanağı bulunmuyor.

  2012 tarihine değinilen Maya tabletlerini yeniden okuyan uzman tarihçiler, kıyamet gününe değil, takvimdeki dönemlerden birinin sona erişine göndermede bulunulduğunu belirtiyorlar.  alıntı