Matematik İle İlgili Bilmeceler

'Eğitim Merkezi' forumunda Merve tarafından 27 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Matematik İle İlgili Bilmece

  Bilmeceler Matematik İle İlgili

  1. Uzadıkça kısalan şey nedir? (Hayat)

  2. Ali, sepetteki elmaların yarısını ve bir yarım elmayı Ayşe'ye; sonra kalan elmaların yarısını ve bir yarım elmayı Ahmet'e ve yine kalan elmaların yarısını ve bir yarım elmayı da Hasan'a veriyor. Sonuçta sepette sadece bir elma kaldığına göre başlangıçta kaç elma vardı?
  Not: Elmalar bölünmeden paylaşılıyor. (15 elma)

  3. Bir avcı otobüse binmek ister. Yalnız, otobüse boyutları en fazla 1mt. olan eşyalar alınmaktadır. Avcının tüfeği ise 1,5 mt.dir. Tüfeğin şeklini bozmamak şartı ile otobüse nasıl biner? (Avcı tüfeğini boyutları 1 m olan bir kutuya koyar. Küpün en uzak iki köşesinin uzunluğu, yaklaşık 1.73 mdir.)

  4. Bir tabakta 7 tane portakal var. Bu portakalları, 7 çocuğa birer tane bütün portakal vererek paylaştırın ve hâlâ tabakta bir portakal kalsın? (Son kalan çocuğa portakal, tabakla birlikte verilir.)

  5. 6 adet kibrit çöpü ile 4 adet 'eşkenar üçgeni' nasıl elde edebiliriz? (Üçgen Piramit.)

  6. Bir duvarın üzerinde 5 adet kuş duruyor. O sırada oradan geçmekte olan bir avcı, tüfeğini ateşleyip ikisini vuruyor. gerayatiye kaç kuş kalır? (Cevap 'hiç' değil) (Vurulan 'iki' kuş kalır. Diğerleri kaçar)

  7. İki kişi yolda karşılaşıyorlar. Küçük olan, Büyüğün öz oğludur. Ancak büyük olan küçüğün babası değildir. Bu nasıl olur? (Demekki 'annesi'dir.)

  8. Bir çocuk, 7 elmanın ikisi hariç hepsini yerse, kaç elma kalır? (İkisi hariç ise tabi ki 'iki' tane kalır.)

  9. Bir satranç tahtasında kaç tane 'kare' vardır? ( 64 değil!) (204 kare vardır. Bütün 1x1(64 adet), 2x2(49 adet), 3x3(36 adet), 4x4(25 adet), 5x5(16 adet), 6x6(9 adet), 7x7(4 adet), 8x8(1 adet) ölçülerindeki kareler 204 tanedir.)

  10. Yılın kaç ayında 'otuz' gün vardır? (Şubat hariç bütün aylarda 'otuz' gün vardır.)
    2. Cevap: Matematik İle İlgili Bilmeceler

  Çokta komik deqil bilmeceler komik olur !