Maşukiye Tatil Köyü

'Bunları biliyormusunuz' forumunda ZeuS tarafından 9 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Maşukiye Tatil,
  Maşukiye Tatil Köyü,
  Maşukiye Tatil Köyü hakkında bilgi

  [​IMG]

  Maşukiye İzmit’in bir beldesi. Bu kadar popüler olmasının nedeni Kartepe’nin eteklerinde olması. Aslında tepenin ismi “Keltepe” ama bol kar yağdığı için İzmitliler bu adı uygun görmüş. Kartepe üzerinde birçok yürüyüş rotası var. Hatta buradan Samanlı Dağları’nın diğer bölgelerine birkaç günlük kamplı yürüyüşler de yapılabilir. Yaz ve kış aylarında her yıl on binlerce kişi Kartepe’ye çıkıyor. Kimi piknik, kimi kayak, kimi de yürüyüş amaçlı.

  [​IMG]

  O kadar farklı bir iklim geçişi var ki buralarda; aşağılar güneşten kavrulurken, yukarıda aracınıza zincir takabilecek kadar zor durumlara düşebilirsiniz. Kartepe aynı zamanda bir kayak merkezi olarak hizmet veriyor. Kartepe’nin en popüler yeri Kuzuyayla’dan iki saatlik bir orman yürüyüşü ile Greenpark Oteli’nin pistlerinin bulunduğu bölgeye varılabilir. En güzel yürüyüş mevsimi ilkbahar ve kış ayları. İlkbahar aylarında vadiler henüz karla kaplı olduğu için yürüyüş yapanlar kar üzerinde batmadan yürüme keyfi ni yaşayabilir.

  [​IMG]

  Yürüyüş rotasını tespit etmek için Kuzuyayla’dan yukarıdaki vericiye bakın ve yoldan saparak ormana girin; orman patikaları ne yazık ki bozulmuş. Ormanın içinden vericinin bulunduğu Kartepe’nin etrafını dolaşın. Turun yarısı tamamlandığında yavaş yavaş yükselmeye başlayın. Kayak pistlerinin buluştuğu bölgeye çıkacaksınız. Kartepe’de yapılacak kış yürüyüşleri de çok zevkli geçiyor. Yoğun bir kar yağışından bir hafta sonra giderseniz ağaçların beyaz palto kuşandığını göreceksiniz.