Masaüstünde Süper Bilgisayar

'Teknoloji Haberleri' forumunda Pardus tarafından 16 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. Masaüstünde Süper Bilgisayar
  Antwerp Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yedi adet ekran kartı kullandıkları masaüstü bir bilgisayarda, süper bilgisayar performansı yakalamayı başardılar.

  Belçika'da bulunan Antwerp Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, masaüstü bilgisayardan süper bilgisayar performansı almayı başardılar. Tahmin edebileceğiniz gibi, bahsi geçen bu masaüstü bilgisayar hergün iş yerimizde ya da evlerimzde kullandıklarımızdan biraz farklı. FASTRA II adı verilen bu mini süper bilgisayarda tam tamına 13 tane grafik işlemci bulunuyor.

  Altı adet GTX 295 ve bir adet GTX 275 kasada bu şekilde duruyor

  FASTRA II'nin üzerinde altı adet NVIDIA GeForce GTX 295 ve bir adet GeForce GTX 275 yer alıyor. Çift grafik işlemcili GTX 295'lerle birlikte sistemde bulunan GPU sayısı 13'e ulaşıyor. Yedi tane ekran kartını takmak için de standart anakartlardan farklı bir model kullanmak gerekiyor. Araştırmacılar bunun için ASUS'un P6T7 WS Supercomputer adlı anakartını kullanmışlar. Bu anakartın üzerinde yedi tane PCIe slotu yer alıyor.

  Diğer donanımlar

  13 tane grafik işlemci ile baş edecek CPU ise Intel Core i7 920 (2,93 GHz) olarak seçilmiş. Toplamda 1200 Watt güç harcayan bu sistem için bir adet Thermaltake Toughpower (1500 W) ve üç adet Thermaltake PowerExpress (450 W) güç kaynağı kullanılmış. Bu mini bilgisayarda toplam 12 GB RAM (6 x 2GB Corsair DDR3 1333 MHz) yer alıyor. Sistemde işletim sistemi olarak Linux CentOS 5.3 kullanılıyor.


  Sistemde ASUS P67T WS Supercomputer anakart ve dört adet Thermaltake güç kaynağı kullanılmış

  Tüm donanımlar bir araya geldiğinde maliyeti 6000 Euro olan FASTRA II, tomografi uygulamaları için kullanılacak. Araştırmacılar, FASRTA II'nin üniversitede bulunan 512 çekirdekli AMD Opteron tabanlı süper bilgisayarla hemen hemen aynı performansı (12 Teraflop) verdiğini söylüyorlar. 90KW çeken süper bilgisayara oranla 1,2 KW'lık FASTRA II gayet iyi bir çözüm gibi duruyor. Ancak sistem tamamen sorunsuz değil. Araştırmacılar sistem için özel bir BIOS geliştirmek zorunda kalmışlar. Ayrıca sürücülerde ve diğer yazılımlarda da uyumluluk sorunları bulunuyor. Ancak yine de süper bilgisayarlara kıyasla çok daha az güç harcayan ve benzer performans gösteren FASTRA II diğer tüm çözümleri geride bırakıyor.
    2. Teşekkürler paylaşım için..