Masa Tenisi İle İlgili Bilgiler

'Spor Gündemi' forumunda YAREN tarafından 10 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Masa Tenisiyle ilgili Bilgi


  Masa Tenisi İle İlgili Bilgiler

  Masa Tenisi; Bir masanın iki tarafındaki sporcuların ellerindeki raketler yardımıyla küçük bir topu, masanın ortasına gerilmiş ağ üzerinden karşı tarafa geçirmeye çalıştıkları spor dalıdır.

  Masa tenisi, 16. yy da İngiltere’de yemek masalarının üzerinde lastik bir topun, rakete bezeyen kasnaklar aracılığıyla fırlatılarak oynanması sonucu tesadüfen ortaya çıktı.

  İlk zamanlar “ping pong” adı verilen bu oyun, 19002 yılında kurulan Ping Pong Birliği’nin, 1921-1922 yılları arasında tekrar oluşturulması ile birlikte “Masa Tenisi” olarak anılmaya başlandı.

  Başarılı bir masa tenisçi olmak için birkaç dikkat edilmesi gereken nokta var. Bunlar;

  Zamanlama(topa vuruş anı)

  Top yükselirken
  Top zıplama noktasının en üst noktasındayken
  Top düşüşe geçtiğinde
  Güç ve Falsonun uygulanması (top ve falso ne zaman uygulanmalı)
  Güç vuruşu ileriye doğru hareket eden bir raket topa vurduğu zaman olur. Bunun bir örneği topu raket üzerinde zıplatmak için topa vurma şeklidir. Sürtme vuruşu raketle topu fırçalayarak vurulması ile olur.

  Çoğu vuruş Güç ve Sürtme vuruşlarının karışımıdır.

  Masa tenisi terimleri

  Backhand -Raketin dış tarafıyla yapılan vuruş
  Forehand -Raketin iç tarafıyla yapılan vuruş
  Kesme -Topun kuvvetli backspin (geriye doğru dönme hareketi) ile karşı tarafa gitmesi. Masaya yakın veya uzak konumdan yapılabilen bu vuruşta top rakibin raketine değdiği anda aşağıya (file dibine) doğru gitme eğilimi gösterir.

  Loop- Bu vuruş masa tenisinde en çok yapılan vuruşlardan bir tanesidir. Topun hızlı bir şekilde ileriye doğru dönerek gitmesidir.