Marmara Bölgesinin Meslekleri

'Sosyal Konular' forumunda HazaN tarafından 30 Nis 2011 tarihinde açılan konu


 1. Marmara bölgesinin yaygın meslekleri neler

  Marmara Bölgesinin halkı geçimini

  Sanayi,
  Ticaret,
  Turizm ve
  Tarımdan

  sağlar. Ve bölgede görülen meslekler de bu 4 önemli alanla ilişkilidir. Bölge, ülkemizde sanayinin, turizmin, finans, yatırım, eğitim ve operasyonun merkezidir.

  Türkiyenin başlıca sanayi bölgesidir. Bölgedeki en gelişmiş sanayi alanı İstanbul-Bursa-İzmit eksenidir. İlkçağdan beri önemli bir ticaret merkezi olan ve kıtalararası ulaşım yolları üzerinde bulunan İstanbul, bölgeye ülke çapında bir üstünlük sağlar. Bölgenin diğer yörelerinde de yaygın sanayi faaliyetlerine rastlanır. Üretilen başlıca sanayi malları arasında işlenmiş gıda, dokuma, hazır giyim, çimento, kağıt, petrokimya ürünleri, beyaz eşya, gemi ve yat sayılabilir.
  Bölgede aynı zamanda tarım da çeşitlenmiştir. Ekili alanların yaklaşık yarısı buğday tarlalarından oluşur. Buğday üretimini, şekerpancarı, mısır ve ayçiçeği üretimi izler.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Oca 2013
 2. Cevap: Marmara Bölgesinin Meslekleri

  mıknatısların kutupları nasıl belirlenir??????
   
 3. Cevap: Marmara Bölgesinin Meslekleri

  mıknatısın yönleri south ve north tur yönleri belirlemen için bir tavsiye iki mıknatısı eline al birbirlerini iterse aynı kutur örnek nourth ve nourth tur birbirlerini çekerlerse farklı kutup örneği nourth ve south gibi