Markar Esayan Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 13 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu 1. Markar Esayan Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi


  Doğum 1969
  Meslek Gazeteci, yazar, siyasetçi
  Markar Esayan, Ermeni gazeteci ve yazar. Birçok ulusal gazetede köşe yazarlığının yanısıra edebiyatla da meşgul olur. İlk romanı, “Şimdinin Dar Odası”, 2004 yılında İnkılâp Kitabevi Büyük Ödülü’nü alır. Bir süre geçici de olsa Taraf gazetesi genel yayın yönetmeliğini yapmıştır. Son olarak 2015 seçimlerinde Ak Parti'den milletvekili adayı olmuştur.

  HAYATI
  İstanbul'un Şişli ilçesinde doğmuştur. 1969 doğumludur. İlkokulunu Bomonti Mıhitaryan, liseyi ise Özel Getronagan Ermeni Erkek Lisesi'nde okumuştur. 1995 yılında lisansını, ardından yüksek lisansını tamamladıktan sonra master tezini '19.yy. Ermeni Gerçekçi Edebiyatı'nda Sınıf Çatışmaları, Burjuvazinin Doğuşu ve Modernite' konusu ile bir ilke imza atmıştır.1997 yılından beri belli zaman aralıkları ile Agos Gazetesi'nde 2001 yılından itibaren ise Hrant Dink'in daveti üzerine ''Dar Kapı'' başlığı altında köşe yazarlık yapmıştır. 2008 yılında ise Taraf Gazetesi'nde çalışmaya başlamış olan Eseyan, ''Arada'' başlığı altında yazılarını yazmıştır. 2012 yılında gazetenin geçici yayın yönetmenliğini üstlenmiştir. 2013 yılında Yeni Şafak ve Daily Sabah gazetelerinin yanı sıra Serbestiyet ve Turkey Agenda internet sitelerinde köşe yazarlık yapmaya devam etmiştir. Aynı zamanda edebiyatçı olan yazarın çok sayıda kitabı bulunmaktadır. Ödülleri de vardır.