Mark wahlberg biyografi, Mark wahlberg hayatı

'Biyografi' forumunda cCasT tarafından 14 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Mark wahlberg
  Mark wahlberg biyografi
  Mark wahlberg hayatı

  [​IMG]

  Boston sokaklarının azılı haydutluğundan rapçiliğe, oradan da modelliğe geçen, günümüzün ünlü oyuncusu Mark Wahlberg, 1971 Haziranında Bostondaki Margaret Hastanesinde dünyaya geldi. Dokuz çocuklu İrlandalı Katolik bir işçi ailesinin son çocuğu olan Wahlbergin, Bostonun arka mahallelerinden biri olan Dorchesterdaki üç odalı küçük dairelerinden sokaklara çıkışı çocukluk yıllarına denk düşer.

  Mark henüz 11 yaşına basmışken anne ve babası boşanırlar. 14 yaşında okulu terk ederek full-time sokak serseriliğine başlayan Mark, o günleri şöyle anlatıyor: “ Her sabah kalkar, sokağa çıkar, para kazanır, uyuşturucu satar, hırsızlık ve yankesicilik yapar, uyuşturucu kullanırdım. Bütün bu yaptıklarımdan sonra beni yakalayıp hapsetmeleri ve anahtarı da fırlatıp atmaları gerekirdi.

  16 yaşında, bir kasa bira çalmaya çalışırken iki Vietnamlıyı ağır şekilde yaralamaktan suçlu bulunur ve hüküm giyer. Olayın ırkçılıkla ilgili tartışmaların dorukta olduğu bir zamana denk gelmesi sebebiyle, ırkçı olduğu suçlamalarına hedef olan Wahlberg – ki bu suçlamaları o gün olduğu gibi bugün de reddetmektedir – Deer Islandda 45 gün hapis yatar. Bu süreç onun değersiz yaşamını gözden geçirmesine sebep olur.

  Hapishane günlerini vücut çalışarak geçiren Wahlberg, hapisten çıkışta adaleli vücuduyla göz doldurmaktadır artık. O günlerde New Kids on the Block gurubunun bir üyesi olarak yıldızı parlayan ağabeyi Donnie, tövbekar kardeşi Markın müzik dünyasına girebilmesi için kolları sıvar.

  Ne şarkı söyleyebilecek ne de bir müzik aleti kullanabilecek yeteneğe sahip olmasa da, Markın genç kızları kendilerinden geçirebilecek bir fiziği, birtakım öldürücü dans figürleri, kendinden fazlaca emin korkusuzluğu, reddedilemez bir karizması ve de en önemlisi, Donnie gibi kendisini destekleyecek bir ağabeyi vardır.

  Donnie kardeşi için birkaç tane yavaş ritimli hip-hop düzenlemesi yapar, albüm için gerekli kaynağı sağlar ve böylelikle Mark, “ Music for the People adlı albümüyle müzik dünyasına adım atmış olur. Marky Mark takma adıyla piyasaya çıkan bebek yüzlü Wahlberg, müziğinden ziyade, sahnede tişörtünü fırlatıp atması ve pantolonunu indirmesiyle, kitlelerin çılgınca sevdiği bir şarkıcı olur.

  Markın sahnede striptiz yapmasından son derece etkilenen isimlerden biri de, zengin işadamı David Geffendır. Geffen, arkadaşı Calvin Kleinı, iç çamaşırı reklamları için bu yeni rap yıldızıyla anlaşmaya ikna eder ve kısa süre içinde bütün reklam panoları Wahlbergin posterleriyle dolar.

  1992de otobiyografik bir fotoğraf albümü yayınlayan Mark, bir partide Madonna ve arkadaşlarıyla ağız dalaşına girmesini de içeren bir takım olumsuz davranışlarıyla magazin basını sayfalarındaki yerini korur. Kavgacı geçmişini bir bıçak gibi kesip atan rapçi modelin hızlı yükselişi bir süre sonra son bulur.

  1993te basında ırkçı olduğu yolunda haberler yayınlanmaya başlayınca, reklam panolarını dolduran resimlere gölge düşer. İkinci albümü “ You Gotta Believe ilki kadar ilgi toplamaz. Bir yıl önce bir tenis kortu bekçisine saldırmasıyla ilgili olarak Boston Mahkemesinde yargılanması da bu inişin tuzu biberi olur. İmajını düzeltmek isteyen Wahlberg, kamu hizmeti reklamlarında boy göstermeye başlar.

  Ardından, oyunculuk denemeleri gelir. Penny Marshallın yönettiği bir komedi filmi olan “ Renaissance Man (1994)da, taşralı, ahmak ve sevimli bir ordu mensubunu canlandırır. Ardından, şair ve rock yıldızı Jim Carrollın 1978de yayınlanan ve yıldızın eroin bağımlılığını anlatan yürek parçalayıcı otobiyografisine dayanan “ The Basketball Diaries de, Leonardo DiCaprionun en iyi arkadaşı rolüyle izleyici karşısına çıkar.

  Bir korku filmi olan “ Fear ı, sanatsal ağırlıklı “ Traveller takip eder. Değişik filmlerdeki başarılı oyunculuğuyla aktörlükte kendisini kanıtlayan Wahlbergin bir sonraki filmi, Paul Thomasın yönettiği “ Boogie Nights olur.

  Bir kara mizah örneği olan “ The Big Hit in sempatik kiralık katili, “ The Corruptor un acemi polisi Wahlberg, şaşırtıcı oyunculuk yeteneğiyle aktörlükte hızla yükselir. 1999da gösterime giren “ Three Kings de George Clooney ile birlikte sahne alır.

  İkili, bir yıl sonra, “ The Perfect Storm (Kusursuz Fırtına) ile bir kez daha beyaz perdede birlikte yer alır.

  Aynı yıl, James Gray'in yönettiği " The Yards "ta Leo Handler rolüyle kamera karşısına çıkan aktör, 2001'de " Rock Star " ve " Planet of the Apes " filmlerinde rol aldı.