Manzaradan Parçalar/Hayat,Sokaklar,Edebiyat

'Etüt Merkezi' forumunda anniccha tarafından 19 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. Orhan Pamuk Manzaradan Parçalar Kitabı
  Manzaradan Parçalar-Hayat,Sokaklar,Edebiyat Konusu
  Orhan Pamuk Manzaradan Parçalar Kitap Tanıtımı

  Orhan Pamuk Manzaradan Parçalar(Hayat,Sokaklar,Edebiyat)isimli yeni kitabında, çocukluğundan başlayarak hayatından, yaşadıklarından bütün içtenliğiyle söz ediyor.

  [​IMG]

  Yazarın babasının ölümü, siyasi dertleri, futbol oynarken ya da romanlarını yazarken hissettikleri, tıpkı annesinin sigara böreği yapışı, yaz gecesi bir sivri sineğin hareketleri ve Boğazgemileri hakkındaki gözlemleri gibi büyük bir manzaranın parçası olarak dikkatle işleniyor. Pamuk İstanbul'dan, Adalar'dan, New York'tan, Venedik ya da Kalküta'dan söz ederken yaptığı gibi, kendi suçluluk duygularından, rüyalarından, eski berberlerden ya da çocukluğunda sokaklarda atıştırdığı şeylerden de bütün dikkatiyle hikayeler çıkarıyor. Konu ister Binbir Gece Masalları, ister Dostoyevski'nin romanları, ister eski ressamlar, ister Selimiye Camii olsun, Pamuk gözlemlerini, duygularını sıralarken akılda sevdiğimiz bir hikayecinin tanıdık ve unutulmaz sesi kalıyor.

  Tıraş olmaktan asansöre binmeye, dünyayı çocuk gibi seyretmekten deprem endişelerimize, trafik ve dinden eski yangınlar ve yıkımlara uzanan bu kitap, Orhan Pamuk'un gözünden bakıldığında dünyanın ne kadar ilginç ve yeni olabileceğini bir kere daha kanıtlıyor.
   


Similar Threads: Manzaradan Parçalar/HayatSokaklarEdebiyat
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi Manzaradan Parçalar-Orhan Pamuk 15 Eylül 2010