Mamografi nedir? Mamografi nasıl yapılır?

'Kadınların Dünyası' forumunda Burcu tarafından 15 Eylül 2014 tarihinde açılan konu


  1. 30 yaş üzeri bayanların çektirmesi gereken mamografi düşük dozda x ışını kullanarak görüntü elde eden ve memenin görüntülenmesinde kullanılan en temel yöntemdir. Bu yöntem meme kanserini en erken saptayabilen yöntemdir.

    Mamografi çektirmenin asıl amacı meme kanserinin erken teşkisidir. Mamografide görüntü elde etmek için yapılması gereken işlem biraz acı verici olabilir. Çünkü meme görüntü dedektörü ile kompresyon plakası arasında bir miktar sıkıştırılır. Bunun amacı ise memenin hareket etmesini önlemek ve kaliteli görüntü elde etmektir. Ayrıca memenin kalınlığı azaltılır ve daha az x ışını verilir.

    Mamografi çekimini adet döneminin ikinci haftasına denk getirirseniz daha az ağrı ve acı hissedersiniz. (Adet kanamasının bitmesinden sonraki hafta)

    Mamografi çektirmeye giderken göğüs bölgesine ve koltukaltına pudra deodorant gibi ürünler ile krem gibi kozmetik ürünler kullanmayın.

    Halk arasında doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi mamografi işleminin ağrılı bir işlem olduğu kadar memeye zarar verdiğidir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi mamografi çekimini memenin az hassas olduğu adet dönemi sonrasına denk getirirseniz daha az ağrı hissedersiniz. Ancak meme zarar görmüyor.