Malt nedir?

'Ders notları' forumunda Wish tarafından 7 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Malt nedir? Malt anlamı

  Malt biranın ana maddesidir ve başta arpa olmak üzere çeşitli tahıllardan elde edilir.

  Malt üretimi, arpa tanelerinin ıslatılması, çimlendirilmesi ve kavrulması gibi üç temel aşamayı kapsar. Taneler, çimlenmeyi hızlan*dırmak için su dolu tanklarda iki gün kadar bekletildikten sonra düz bir yüzeye yayılır. Bu arada, kızışmayı önlemek ve hepsinin aynı anda çimlenmesini sağlamak için sık sık karış*tırılır. Bir süre sonra tanelerin bir ucunda kökçükler oluşur ve kavuz denen dış kabukla*rının altında genç bitkicikler belirmeye baş*lar. Çimlenme olarak adlandırılan bu süreçte, tanelerin bileşimindeki nişasta da genç bitki-ciklerin gelişmesi için gerekli olan şekere ve öbür besin maddelerine dönüşür. 10-12 gün kadar yerde serili bırakılan arpa taneleri, bitkiciklerin kavuzdan dışarı çıkmalarından hemen önce fırınlara alınır ve sıcak hava verilerek kavrulur. Böylece çimlenme sona erdirilir. Tanelerin fırında kalma süresi ve kavurma sıcaklığı istenen malt çeşidine göre ayarlanırsa da ortalama bekletme süresi dört gündür. Kavrulmuş ve kökçükleri koparılarak ayıklanmış tanecikler sonradan kullanılmak üzere depolanır.

  Bugün bira sanayisinde bu geleneksel çim*lendirme yönteminin yanı sıra, tanelerin dö*ner tamburlarda ya da karıştırıcılı tanklarda daha kısa sürede çimlendirildiği gelişmiş yön*temler de uygulanır.

  Maltın başlıca kullanım alanı bira ve viski üretimidir. Ayrıca, karbonhidratlarca zengin değerli bir besin olan malt özütünden de un ve bebek maması hazırlanır.
   


Similar Threads: Malt nedir
Forum Başlık Tarih
Ders notları Maltız Nedir? 31 Aralık 2010
Ders notları Maltepe Üniversitesi hangi ilimizdedir? 15 Şubat 2011
Ders notları Prizma nedir? 19 Aralık 2016
Ders notları Böbrekler neden iki tanedir? 22 Mayıs 2016
Ders notları Bir yılda ülkemizde sigaradan kaynaklı akciğer kanseri olan hastaların sayısı nedir? 27 Ağustos 2015