Maldiv Adaları Gezimiz

'Güncel Bilgiler' forumunda Wish tarafından 2 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Maldiv Adaları Gezi Rehberi
  Maldivlerde Nereler Gezilir
  Maldiv Adaları Tatilinde Neler Yapılır

  [​IMG]

  Maldivler'de Tatil

  Maldivler Adaları Dünyanın en güzel Adalarının başında gelir. Adaya ayak bastığınız andan itibaren inanılmaz doğası, masmavi okyanusları ve bembeyaz kumlu sahilleri ile Dünyada son kalan cennet bir yer hissi oluşturur. Maldiv Adası Turları yılın her mevsiminde çok güzel havası ve otelleri ve resortları ve Balayı çiftleri için resortların uyguladığı özel ikramlarla tam bir Balayı Adasıdır.

  Resortlardan bazıları scuba diving, bazıları mercan kayaları, bazıları ise rüzgar sörfü için çok uygun okyanusları ile ünlüdür. Bu resortlardan başlıcaları; Taj Exotica Resort, Taj Coral Reef, Meeru Island, Banyantree Maldives, Bandos Island, Kuredu Island, Huvafen Fushi Resort ve Conrad Hilton Maldives Resort tarzı otellerdir.

  Maldivler'de her çeşit alkollü içecek resortlarda satılmaktadır.

  Maldivler'de hem modern dünyanın her türlü konforunu hem de bir doğa harikasını beraberce yaşayabileceksiniz. Maldiv Adaları Tropikal bir cennet olarak bilinen hem lüks hem de kaliteli bir tatil imkanı sunan resortlardan oluşur.

  Maldivler Dalış ve Sualtı Sporları


  Maldivler Dünyadaki en önemli ve özel dalış merkezlerinin başında gelir. Binlerce değişik tür ve deniz canlısı, her çeşit mercan ile dalış sporu için bir mabettir. Sualtı dünyasının bulunmaz güzelliklerini de bulabileceğiniz Maldivler, özellikle su sporlarının merkezi durumunda. İster amatör olun ister profesyonel, Maldiv adaları harika dalış noktalarını bulabileceğiniz yerlere sahip bir destinasyon.


  Dalış Mevkii


  Maldivler'de binlerce değişik dalış mevkii vardır. Bunların hepsi değişik kendine özgü yapı, bitki örtüsü ve fauna göstermektedir. Bu dalış mevkilerinin arasında yüzebilirsiniz. Maldivler'deki binlerce dalış mevkisinden sadece çok azında şu ana kadar dalınabilmiştir. Cruise ile açılırsanız çok daha fazla seçenek bulabilirsiniz.


  Dalış Olanakları


  Adadaki her otelde çok profesyonel bir dalış merkezi vardır. Burada profesyonel hocalar eşliğinde yılın her günü dalabilirsiniz. Kendi ekipmanlarınızı getirebileceğiniz gibi orada her türlü aleti kiralayabilirsiniz. Ana Ada Male'de bile Ada halkına hizmet eden 2-3 büyük dalış merkezi vardır.

  Maldivler Su Sporları

  İstinasız her Adada çok çeşitli aktiviteleri yapabileceğiniz Su Sporları merkezi vardır. En çok tercih edilenler; şnorkel ile dalma, rüzgar sörfü, katamaran yelken. Hem yeni başlayanlar için hem de ileri derecede kullananlar için her türlü imkanı mevcuttur. Bunların dışında paraşüt,su kayağı, kano, jet ski diğer tercih edilen aktivitelerdir.

  Maldivlerde Sörf

  Günümüzde rüzgar sörfü Maldivler'de en hızlı gelişen sporların başında gelmektedir. Maldivler'de her yıl Dünya Sörf takvimine uygun tarihlerde büyük yarışlar düzenlenmektedir.

  Maldivler Sörf Mevsimi : Sörf için en iyi mevsim Aralık-Ekim arasındaki dönemdir.

  Maldiv Sörf Yerleri : En iyi sörf alanları kuzey ve güney mercanları arasındaki bölgedir.

  Maldiv Resort & SPA'lar - Maldiv Otelleri

  Maldivlerde 1190 adadan oluşan bir ada grubudur. Male ana ada olup havaalanı bu adadır. Resortların her biri bir adada konuşlanmış olup her ada bir resorttur. Maleye inişinizin ardından resortunuzun bulunduğu adanın Maleye olan mesafesine göre sürat tekneleri ya da deniz uçakları ile resortunuza transferiniz yapılır.

  Tatilinizde gittiğiniz otelin/resortun bulunduğu adada ve çevresinde yapılabilen tekne turlarında geçirirsiniz. Her resortun balık avlama, snorkeling, gün batımı gibi turları vardır. Resortlar kalitelerine göre her bütçeye uygun konaklama çeşitleri sunmaktadırlar.

  Adalar cennetten bir parça görünümünde olup denizin rengi dünyada hiçbir yerde olmayan kadar büyüleyicidir. Okyanusun ortasında ıssız bir ada görünümündeki adalarda her türlü teknoloji ve lüks içerisinde unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz. Adalar bu yapıları ile dünyanın dört bir yanından balayı çiftlerini, gençleri, yaşlıları, dalış tutkunlarını, deniz aşıklarını kendilerine çekmektedirler.

  Dünyanın en özel SPAlarının başında lüks ve özel imkanları ile Maldivlerdeki SPAlar gelmektedir. Her çeşit terapi, aromaterapi, Jakuzi, sauna ve masaj imkanları mevcuttur. Uzakdoğu masajlarından Avrupa masajlarına kadar çok çeşitli masaj imkanları bulunmaktadır.

  Önerilen Maldiv Otel ve Resortları;


  Adaaran Maldives Resort, Anantara Maldives Resort, Banyantree Maldives, Baros Island Resort, Conrad Hilton Maldives Resort, Four Seasons Kuda Huraa Resort, Four Seasons Landaa Giraavaru Resort, Fullmoon Sheraton Maldives Resort, Huvafenfushi Resort, Naladhu Resort, One and Only Kanuhura Resort, One and Only Reethi Resort, Taj Exotica Resort, The Beach House Manafaru Resort, W Retreat Resort

  Maldivler Ulaşım Bilgileri


  Maldivlere Seyahat

  Coğrafi olarak izole olsa da Maldiv Adaları Dünyanın her tarafında kolaylıkla ulaşılabilen bir Adalar topluluğudur. Uçakla Asya'dan, Ortadoğu'dan ve Avrupa'dan her zaman uçuş imkanı vardır. Colombo uçakla sadece 1 saat mesafededir. Singapur ve Dubai 4 saat Avrupa ise 9-11 saat arası uzaklıktadır. Istanbul'dan Maldivlere ulaşım Emirates Havayolları ve Qatar Havayolları ile sağlanmaktadır. Emirates Havayolları ile Dubai aktarmalı, Qatar Havayolları ile Doha aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. haftanın her günü uçuş imkanı var. Uçuşlar Dubai ve Dohadaki aktarmalarla birlikte yaklaşık 8-9 saat sürmektedir.


  Male Uluslararası Havaalanı

  Male Uluslararası Havalaanı küçük bir adanın üzerindedir. Bu adada havaalanından başka ulaşımla ilgili diğer aktiviteler mevcuttur. Hulhule Adası üzerindeki havaalanı Uluslararası bir havaalanından beklenen tüm imkanları sunmaktadır. Geliş ve Gidiş Terminallerinden başka duty free alışveriş yerleri, sağlık kuruluşu, banka, posta ofisi ve diğer servisler vardır. Aynı zamanda havaalanı oteli de mevcuttur.


  Maldivler'de Alışveriş


  Male Maldivlerin merkezi olarak hem Adada yaşayan 80.00 kişiye hem de dışarıdan gelen onbinlerce turiste her türlü alışveriş imkanını sunmaktadır. Merkezde olmayan dükkanlar sabah 06.00-07.00 gibi açarken merkezdeki dükkanlar saat 09.00-10.00 gibi açarlar ve hepsi akşam saat 23.00 gibi kapatırlar.


  Tüm dükkanlar namaz saatlerinde 15 dakika kapalı olurlar.


  Hediyelik Eşya

  Adanın Kuzey tarafında konuşlanan hediyelik eşya dükkanları yerel el sanatları ve kültür ile ilgili birçok hediyelik satmaktadır. Aynı zamanda Maldivler ile ilgili değişik lisanlarda yazılmış bir sürü kitap bulabilirsiniz.


  Balık Pazarı

  Male'deki en güzel yerlerden birisi Balık Pazarıdır. Yerel balıkçı teknelerin Male'ye gelmeye başladıkları öğleden sonra burası çok canlı ve hareketli bir yer olur. Male'de yaşayanlar her gün balık Pazarından evlerine taze Balık alırlar. Bu onların yaşam biçimleridir.


  Lokal Market

  Balım Marketinin batı tarafında Lokal Market diye bilinen yer vardır. Burada yerel ve taze meyveleri ve sebzeleri bulabilirsiniz.


  Restaurantlar

  Çok değişik lezzetleri bulabileceğiniz Uluslararası restaurantların yanında yerel lezzetleri bulacağınız çok fazla seçenek vardır. Bazı restaurantlar klimalıdır bazıları ise açık havadır. Bazı yerler sabah kahvaltı ile açılır bazıları ise öğle yemeği ile. Tüm restaurantlar gece saat 01.00'de kapanır.


  Tea Shops

  Yerel halk için hala en güzel dinlenme yerleri çay içtikleri bu cafelerdir. Burada lokal yemekleri değişik lezzet çaylar ile tadabilirsiniz. Bu yerlerden bazıları sabah saat 05.00'de açılır ve gece saat 01.00'de kapanır.


  Coffee Shops

  Bu yerler tea shopların modernleşmiş mekanlarıdır. Noodle ve pilav gibi fast food yemekleri ve tadımlık snackları servis ederler. Restaurantlardan daha ucuza keyifli yemek servis ederler. Sabah 08.00 ile gece 01.00 arası açıktırlar.

  Maldivler'de Aktiviteler
  Maldiv Adaları Yaşam


  Müzik

  19. yüzyılda Afrikalı kölelerin Adaya getirdiği Bodu Beru Adadaki en popüler müzik ve dans türüdür. Günümüzde Batı pop müziği ve hint müziği de Adada çok yaygındır.


  Ne Giyilir

  Maldivler yıl boyunca sıcaktır. Hafif koton kıyafetler tercih edilmelidir. Tişört, plaj kıyafetleri, etek ve şort gibi kıyafetler her zaman uygundur.


  Gümrük


  Ateşli silahlar, uyuşturucu, pornografi, alkol v.b. şeylerin ülkeye sokulması yasaktır. Köpek, domuz ve domuz ürünlerinin de ülkeye dışarıdan sokulması yasaktır. Maldivler'de otellerde her türlü alkollü içecek mevcuttur. Yolcuların yanında getirdiği ürünler gelişte alanda güvenlik tarafından teslim alınır ve dönüşte kendilerine teslim edilir.

  Sağlık

  Ülkede her türlü sağlık imkanı mevcuttur. Virüs tehlikesi taşıyan ülkelerden gelen yolcuların girişte sağlık kontrolünden geçmeleri gerekmektedir.

  Bilgi Ofisi

  Maldivler Turizm Bilgi Ofisi'nin havaalanında bürosu vardır. Buradan her türlü bilgi ve broşüre sahip olabilirsiniz.


  Spor Merkezi

  Maldivliler spora meraklıdır ve değişik oyunları oynamayı ve takip etmeyi severler. Futbol en popüler spordur ve ülkede yıl boyunca değişik turnuvalar düzenlenir. Voleybol, yüzme yarışları, Basketbol, Kriket, Atletizm, Badmington ve Tenis en çok yapılan ve turnuvalar düzenlenen sporların başında gelir.


  Aktiviteler


  Male'de birçok spor merkezi, aerobik salonu ve fitness merkezi vardır. Boş zamanlarda Bilardo oynamak en çok sevilen aktivitelerin başında gelir. SPA Merkezleri ve dalış yerleri çok fazladır. Dalga ve Rüzgar Sörfü Adada en hızlı gelişen ve yayılan sporların başında gelir.


  Kitapevleri


  Male'de her türlü kitabı bulacağınız değişik kitapevleri vardır. Burada uluslararası yayıncıların en meşhur kitaplarını da bulabilirsiniz.


  Bankalar


  The Bank of Maldives Maldivlerin ulusal bankasıdır ve Male'de değişik yerlerde şubeleri vardır. Aynı zamanda Male Havaalanında' da şubesi vardır. Adadaki diğer bankalar ise HSBC, State Bank of India, Bank of Ceylon ve Habib Bank.


  ATM'ler

  Male'deki Bankaların Adanın değişik yerlerinde ATM Makineleri vardır. Buralardan hem para çekebilir hem de kredi kartı işlemlerinizi yapabilirsiniz.

  Maldivler İklim ve Sıcaklık : Maldivlerde Hava Durumu

  Yıllık ortalama sıcaklık 26 – 31 derecedir. Yüksek rutubet görülür ancak deniz meltemleri bu oranları düşürür. Kuzeydoğu musonları Aralık – Mart aylarında kuraklıklara neden olur. Nisan – Ekim ayları arasında da güneybatı musonları yağmura neden olur. Ortalama yıllık yağış miktarı kuzeyde 2.540 mm güneyde 3.810 mm dir.

  Geziler :


  Maldivde tatil yapan ziyaretçiler Maldivin küçük yaşamına şahit olurlar. Yakın balıkçı köylerine ziyaretlerle Maldiv'lilerin günlük yaşamlarıyla tanışabilirsiniz. Lüks gemilerle , gündüz yada gece, özel adaları gezebilirsiniz veya geceleri gemilerde dinlenme olanağı bulabilirsiniz. Maldiv adalarının muhteşem kayalıklarında çekeceğiniz fotoğraflarla yaşadıklarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.


  Nereye Gidilir?


  Cennet adalar Maldivler'de gidebileceğiniz yerler Hukuru Miskiiy, Mulee-aage, Başkanlık Sarayı, Sultan Parkı ve Müzesi, The Artificial Beach..

  Başkent Male Gezisi : Kahvaltı veya öğle yemeğinin ardından dünyanın en küçük başkenti Maleyi botlarla gezebilirsiniz. Geziler çoğunlukla yarım gün teklif edilir. Friday Mosque de antik taş duvarları, Arnavut Kaldırımlı Male sokaklarında yöresel balık marketleri , Sultan Park ve Müze sinde İslam Merkezi evlerini, Küçük ve el yapımı süs eşyaları alabileceğiniz bir çok dükkan ve butik görebilirsiniz. Buralardaki alışverişlerinizde pazarlık yapma imkanınız bulunmaktadır. Kameralarınız getirmeyi unutmayın !

  Balıkçı Köyü : Balıkçı köylerini ve ada gezilerini içine alan yarım günlük sakin ve farklı geziler düzenleyebilirsiniz.

  Bakir Ada : Robinson Crouise gibi bir deneyim yaşamak ister misiniz ? Yiyecek sepetlerinizi , erzaklarınızı hazırlayın , yolculuk geminize koyun ve son bakir adaya doğru hareket edin. Rahat ve eğlenceli beyaz kumsallarla çevrili bu cenneti keşfedin.

  Snorkelling Safari : Özel kayalıklara gemilerle kısa gezintiler düzenleyebilir , buralarda demirleyip yürüyüşler yapabilirsiniz. Yarım günlük safarilerle eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Kanunlarla mercan kabukları toplamak yasaklanmıştır.

  Çevre Gezintileri : Maldivin ihtişamını görmek için deniz uçağıyla 15.dk. süren uçuşlara katılabilirsiniz. Kamera ve fotoğraf makinelerinizi unutmayın ! Havaalanından transferler de deniz uçağı veya hızlı botlarla düzenlenmektedir.
    2. Cevap: Maldiv Adaları Gezimiz

  Excursion-Günübirlik Turlar

  Hemen hemen her esort toplu veya kişiye özel Excursionlar(Günübirlik Turlar) düzenlemektedir. Bunların en popülerlerinden birisi gece balık avıdır.
  Island Hopping
  Bu gezide sizi çok bakir diğer Adalar götürerek doğal ortamı tanımanızı sağlıyoruz. Hem açık sularda dalma imkanı hem de sahilde barbekü keyfi bir arada.

  Gece Balık Avı

  Gece Balık Avı Maldivlerin en beğenilen aktivitelerinden birisidir. Gecenin sessiz büyüsünde kendi balığınızı avladıktan sonra Barbekü'de keyfini çıkarıyorsunuz.

  Fotoğraf Uçuşu-Foto Safari

  Hoteller deniz uçağı ile havadan Maldivler'in fotoğraflarını çekeceğiniz uçuşlar düzenlemektedir. Maldivler Foto Safari.

  Spalar

  Maldivler'deki SPA'lar lüks ve özel imkanları ile Dünyanın en özel SPA larının başında gelmektedir. Her çeşit terapi, aromaterapi, Jacuzzi, sauna ve masaj imkanları mevcuttur. Uzakdoğu (Thai, Balinese)masajlarından Avrupa masajlarına kadar çok çeşitli masaj imkanları mevcuttur.

  Resort Spor Aktiviteleri

  Resortler'de müşteriler için Beach Voleybol, Jimnastik, Badmington, Bilardo ve değişik oyun imkanları vardır.

  Hukuru Miskiiy

  Cuma Camisi diye bilinen bu cami 1656 yılında Sultan İbrahim İskender tarafından yaptırılmıştır. Minaresi ise 1667 yılında yapılmıştır.

  Mulee-aage

  Mulee-aage Birinci Dünya Savaşından hemen önce Sultan Şemsettin tarafından oğlu için yaptırılmıştır. Sultan daha sonra tahttan indirilmiştir ve oğlu hiçbir zaman burada oturamamıştır. Daha sonra 1953 yılında burası Başkanlık Konutu olarak seçilmiştir ve yeni konut yapılana kadar kullanılmıştır.

  Başkanlık Sarayı

  Başkanlık Sarayı Male'nin en önemli tarihi yerlerinden birisidir. Alışveriş bölgesi Orchid Magu'nun hemen batısındadır. Male'de yapılan tüm çevre gezilerinde mutlaka görülecek yerlerin başında gelir. Geleneksel ve modern mimarinin özelliklerini gösterir.

  İslamik Merkez

  İslamik Merkez 1984 yılında açılmıştır. Buradaki en önemli yapı Büyük Camii'dir. Bu cami aynı zamanda Masjidul Sultan Mohammed Camii olarakta bilinir. 5000 kişi aynı anda ibadet edebilir. Bu cami dışında burada konferans salonu ve İslam müzesi de vardır.

  Sultan Parkı ve Müzesi

  Sultan Parkı ve Ulusal Müze monarşi zamanı Sultan Sarayının parçalarıydı. Müze 1952 yılında açılmıştır. Müze'de İslam öncesi ve sonrası değişik dönemlere ait yüzlerce eser vardır. Müze Cuma hariç hergün saat 09.00-15.00 arası açıktır.

  The Artificial Beach


  Sanal Plaj tanımı her tarafı plajları ile ünlü bir yer için saçma gelebilir ama Male'de yaşayanlar Adanın doğu tarafında yapılan bu sanal plajda çok vakit geçirmektedirler. Yüzücüler ve normal sahillere gidemeyenler için çok ideal olan sanal plajda yemek outletleri de vardır. İnsanlar burada oturarak manzaranın tadını fazlasıyla çıkarmaktadırlar.
    3. Cevap: Maldiv Adaları Gezimiz

  Wİsh....Çok İyİ aydinlatici bİlgİler vermİŞİn hatta rehberlİk etmİŞİm.....
  Tabİİkİ anladim sigarayi birakirsan bak burasini İddİaya koyabİlİrİz...
  Birak sgarayi....
  Gİt maldİvlere ne dersİn....bak sÖzÜmdeyİm....
  Hadİ senİde gÖrelİm.....ne dersİn..??
    4. Cevap: Maldiv Adaları Gezimiz

  Siyasetçi kimliğini takınarak demiyosun dimi bunu :f20: Bak tüm forumdaş şahit :)
  Ramazanda bırakırsam bayramda maldivlerdeyim o zaman :f196: