Malcolm X kimdir kısaca

'Biyografi' forumunda Burcu tarafından 31 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Malcolm-x.
  Zenci haklarının savunucusu Malcolm X 19 Mayıs 1925 yılında Omaha'da doğmuştur. Amerikalı zencilerin önemli isimlerinden biridir.
  Asıl adı Malcolm Little olan Malcolm X 4 yaşındayken evleri yakıldı ve babası öldürüldü. Aile bu olayların ardından maddi ve manevi bir çöküntüye sürüklendi. Anne akıl hastanesine yatırılırken 8 kardeş olan Malcolm X yetimhaneye verildi.
  Evlatlık olarak verildiği ailenin yanında ilkokula gitti. Lisede de oldukça başarılıydı. En büyük ideali avukat olmaktı ancak öğretmeni avukatlığın siyahlara göre olmadığını onun yerine marangoz olması gerektiğini söyleyince okulu bırakır ve hayallerine veda eder. Çalışma hayatına atılır ve yolu Harlem'e düşer burada hırsızlık suçundan yakalanır ve 10 yıl hüküm giyer.
  Cezaevi sürecinde kütüphanedeki nerdeyse her kitabı okuyan Malcolm X Amerika'da büyük bir hızla gelişen islam dininin etkili ve ateşli bir savunucusu olmuştur.
  1958'de Betty Sanders'le evlendi. Ve altı kızları oldu. 1954'de Elijah Muhammed onu Harlem ana mabedinin imamı olarak tayin eder. Malcolm X, müthiş bir hatiptir. Elijah'ın teşkilatına bir anda onbinlerce taraftar toplar. Artık televizyon programlarına katılır, siyah Müslümanlar adına ülke gündemini meşgul etmeye başlar.
  1964 yılında ilk kez hacca gider. ABD'ye dönünce el-Hac (hacı) Malik el-Şahbaz adını alıp Sünni İslam'ı benimser.
  15 Şubat 1965'te East Elmhurst, New York'taki evi bombalanır; ancak ailesi fiziki bir yara almadan kaçar. Malcolm X nadiren korumalarla yolculuk etmiştir. Ancak bu bombalamadan 6 gün sonra, 21 Şubat 1965 tarihinde 6 silahlı kişi Malcolm X'in konuşma yaptığı kürsüye yaklaşarak yakın mesafeden 15 el ateş ederler. New York Presbyterian Hastanesine ulaştığında, öldüğü ilan edilir