Mal Paylaşımı Nasıl Olur

'Sosyal Konular' forumunda HazaN tarafından 7 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Boşanmada mal paylaşımı
  Mal paylaşımı nedir

  Mal Rejimi nedir?

  Mal rejimi, evliliğin, boşanma, iptal, ölüm gibi nedenlerle sona ermesinde tarafların sahip oldukları malları nasıl paylaştıracakları konusunda yaptıkları sözleşme biçimidir.

  A) Kişisel Mallar :
  Bunlar :
  aa) Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya ( kadınların takıları, makyaj malzemeleri, erkeklerin kol düğmeleri, tarafların giyecekleri gibi)
  bb) Tarafların emek vermeden sahip oldukları mallar ( bağış, miras gibi)
  cc) Tarafların evlenmeden ÖNCE sahip oldukları mallar
  dd) Mânevi tazminat gibi tarafların alacakları,
  ee) Kişisel malların yerine geçenler ( örneğin evlenmeden önce sahip olunan veya miras yolu ile gelen bir evi satıp yerine yenisinin alınması gibi)
  ff) Tarafların aralarında #8220;kişisel mal#8221; olarak kabul edileceğini karalaştırdıkları mallardır.


  B) Edinilmiş Mallar:


  aa) Tarafların evlenmelerinden başlayarak emekleri karşılığında edindikleri mallar ( Yâni yaptıkları iş ve meslek dolayısı ile elde ettikleri kazançlardan edindikleri mallar)
  bb) Sosyal güvenlik ve sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler ( emekli ikramiyesi gibi)
  cc) Çalışma gücünün kaybı nedeni ile ödenen tazminatlar,
  dd) Kişisel malların gelirleri,
  ee) Edinilmiş malların yerine geçen değerler.

  Eğer taraflar arasında yasal rejim olan edinilmiş mallara katılma rejimi uygulanıyorsa o zaman:

  - sağ kalan eş veya mirasçıları, diğer eşe ait artık değerin yarısı üzerinde hak sahibi olurlar. Alacaklar takas edilir. (md.236) Yâni sağ kalan eş artık değerin yarısını alır sonra kalan yarının (çocuklarla birlikte mirasçı ise) ¼ nü alır böylece ¾ nü almış olur.
  - Ayrıca sağ kalan eş , eski yaşamını sürdürmek istiyorsa ölen eşi ile birlikte yaşadıkları ev ve eşyaların kendisine tahsisini isteyebilir. Ancak bunu için diğer mirasçıların payını ödemesi gerekir. Ödemeyi de ya kendi katılma payını diğer mirasçılara bırakarak ve yetmezse üstüne para ekleyerek yapabilir.(md.240)


  Paylaşmalı mal ayrılığında sağ kalan eş gene #8220;paylaşma konusu olan mallar arasında ev eşyası veya eşlerin birlikte yaşadıkları konut varsa; bunlar üzerinde kendisine miras ve paylaşmadan doğan hakkına mahsup edilmek ve yetmezse bir bedel eklemek suretiyle mülkiyet hakkı tanınmasını isteyebilir. (md.255)

  Mal ayrılığı rejiminde ise kişisel ve ortaklık malları ayrımı yapılmadın sağ kalan eş çocuklarla birlikte mirasçı olmuşsa mirasın ¼ nünü alır. Diğer miras payları burada aynen uygulanır.

  Mal Ortaklığında ise eşlerden biri diğerinin rızası olmadan ortaklık mallarına girecek olan bir mirası reddedemeyeceği gibi tereke borca batıksa kabul de edemez.(md.265)

  Eşlerden birini ölümü veya diğer bir mal rejiminin kabulü ile mal ortaklığı rejiminin sona ermesi halinde her eşe veya mirasçılarına ortaklık mallarının yarısı verilir
   


Similar Threads: Paylaşımı Nasıl
Forum Başlık Tarih
Sosyal Konular Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır? 31 Ocak 2013
Sosyal Konular Boşanma Davasında Mal Paylaşımı Nasıl Olur 22 Ocak 2013
Sosyal Konular Boşanmada Ortak Mal Paylaşımı 24 Ocak 2013
Sosyal Konular Boşanmada Ev Eşyası Paylaşımı 7 Ocak 2013
Sosyal Konular Boşanmada Borç Paylaşımı 6 Ocak 2013