Makyaj Teknikleri

'Kişisel Bakım' forumunda EyLüL tarafından 4 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Pratik Makyaj Teknikleri
  Pratik Makyaj Önerileri
  Pürüssüz bir cilt için

  Pürüzsüz Görünmek için
  Fondöten, primer, kapatıcı ve pudra ofis makyajının vazgeçilmezleri..
  Eğer gözenekleri cildiniz varsa fondöten uygulamadan önce bir primer ya da kapatıcı ile gözenekleri kapatmalısınız. Kapatma işlemi fondötenin cildinizde daha uzun süre kalmasını sağlar.

  Yağlı bir cilde sahipseniz yağsız fondöten kullanın. Diğer ürünlerinde yağsız olmasına özen gösterin.

  Yağlı ciltler daha çok özen ister. İçerisinde su yosunu gibi içerikler yağ dengeleyiciler bulunan temizleyiciyle cildinizi silin ve ardından matlaştırıcı bir ürün kullandığınızda cildiniz makyaja hazır olur.

  Kuru cildiniz varsa cildinizin nemlenmesi için aşırı yağlı ürünleri seçmeyin. Bunun yerine içinde pırıltı bulunan primer kullanarak cildinizin ışıldamasını sağlayabilirsiniz. Nemlendiriciniz ise yağsız olmalı.


  Pratik Makyaj Teknikleri, Önerileri
  Bakım ürünlerinden kesinlikle vazgeçmeyin.Sağlıklı bir cilt her zaman dikkat çekecektir.

  Kesinlikle nemlendirici kullanın.Makyaj yapmadan önce kullanacağınız nemlendirici cildinizi makyaja hazırlayacaktır.Tabiki nemlendiriciyi uyguladıktan sonra yaklaşık beş dakika kadar beklemelisiniz.İyice emildikten sonra fondöteni cildinize uygulayın.

  Hafif bir gözkalemi sürün.Doğallıktan uzaklaşmadan uygulanan bu kalem kapatıcı için zemin hazırlayacaktır.

  Yüzünüzdeki pürüzleri ve gözaltı morlukları kapatmak için kapatıcı kullanın.Daha etkili bir sonuç için parmaklarınızla değil bir fırçayla bunu yapın.

  Kusurlu bir cilde sahipseniz likit ya da kremsi bir fondoten uygulayın.Fakat cildinizde herhangi bir kusur yoksa sadece hafif renkli bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

  Allığınızı mutlaka göz makyajınızı yapmadan önce uygulayın.Böylece daha doğal bir göz makyajı yapmanızısağlayacaktır.

  Gözlere uygulanacak makyaj için öncelikle kirpiklerinizi kıvırın ve ardından ince bir tabaka far uygulayın.Daha sonra eye liner çekin.Son olarak da kirpiğinizin diplerinden ucuna doğru rimelinizi uygulayın.Bu sıralama sayesinde gözlerde bir bütünlük yakalamış olacaksınız.

  Dudaklarınızı hafif renklendirin.Fakat rujunuzu sürmeden önce dudak kalemi kullanın.Kalemi kullanarak daha dolgun bir görünüme kavuşabilir ve de rujunuzun taşmasını engelleyebilirsiniz.Ancak tonların birbirine uygun olmasına dikkat edin.

  Kaşlarınızı düzeltin.Kaş renginize uygun bir kalemle boşlukları doldurarak daha düzgün bir sonuç elde edebilirsiniz.İlk önce fırçayla kaşlarınızı tarayın ve boşlukları öyle doldurun.

  Son olarak makyajınızı pudra ile sonlandırın.Fırça yardımı ile kullanacağınız yarı transparan bir pudra makyajınızı sabitleyecektir.

  Ve işte kusursuz görünüyorsunuz ve dışarı çıkmaya hazırsınız!

  [​IMG]

  Unutmayın, fondöten kapatıcı değildir.. Önce kapatıcı sonra fondöten uygulamalısınız. Kuru ciltler için parıltılı fondöten, gözenekli cildiniz varsa likit fondöten kullanmalısınız. Uygularken fırsa, sünger ya da parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Sonrasında rahatlıkla pudra ponponuyla, şeffaf pudra uygulayabilirsiniz. Yanaklar, alın ve burun bölgesine ağırlıklı olarak uygulanabilir.