Makyaj Önerileri Makyaj nasıl yapılır.

'Kişisel Bakım' forumunda EyLüL tarafından 1 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Günlük Makyaj Önerileri
  Kusursuz Makyaj Önerileri
  Makyaj Önerileri Makyaj Yapılışı

  Güzellik ve bakım uzmanları, günlük makyajda günü yakalamak ve her zaman bakımlı görünmek için dikkat edilmesi gereken bazı tavsiyelerde bulunuyor. İşte kusursuz bir makyaj için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar

  Makyaj hemen hemen her kadının başvurduğugüzellik yöntemlerinden en basiti ve en çoktercih edilenidir.Peki bizim için bu kadar önemli olan makyajı doğru yapabiliyor muyuz? Gerekli malzemeleri doğru seçip yüzümüze uygunbiçimde uygulayabiliyor muyuz? İşte bunların cevaplarını bulamayan hanımlar için makyajın inceliklerini burda anlatmak istiyorum.

  Fondöten kusursuz bir yüz görünümü için en önemli makyaj malzemesidir.Kendi cildimize ve cilt rengimize uygun fondöten seçimiyle kusursuz bir cilde sahip olmasakta bunu öyleymiş gibi gösterebiliriz;)

  Fondötenden sonra uygulamamız gereken bir diğer önemli makyaj malzemeside pudradır.Pudra ciltteki parlamayı önler ve mat bir görünüm olmasını sağlar.Yalnız dikkat edilmesi gereken şey yazın ve kışın farklı pudra tonu kullanmamızdır.Çünkü yazın tenimizde bir bronzlaşma olacağı için kışın kullandığımız pudranın bir veya iki ton açığını kullanmamız cildimizde daha hoş bir görünüm sağlayacaktır.


  Makyaja başlarken


  Kaşlarınızı düzeltin,kaşlarınızı en acısız,kolay ve cildinize zarar vermeden alma zamanı banyodan sonra cildiniz nemli ve yumuşakkendir, eğer hiç kaşlarınızı almıyorsanız tarayarak şekil verin.

  Makyaja fondöten uygulayarak başlayın, cilt renginize ve cilt tipinize en uygun fondöteni kullanın.Kulak altı,arkası , alın ve boyun gibi fondöten çizgisi oluşabilecek bölgelerde dikkat edin geçişlerde çizgi yaratmayın.

  Mevsime göre cildiniz renk değiştirebileceği için kullandığınız fondötenin ve kapatıcının bir açık bir koyu tonlarına sahip olmanız herzaman kolaylık sağlayacaktır.

  Fondötenden sonra fondöteni sabitlemek için pudra uygulamak isterseniz saydam renkleri tercih ederek ,fırçayla özellikle yüzünüzün orta bölgesine önem veriniz.Pudrayı fondötenden sonra kullanırken her zaman fırçayla uygulayınız, fondöten sürmediğiniz günlerde süngerini kullanınız.

  Yüz hatlarınızı belirginleştirmek için tercih sizin, allık, fondöteninizden bir ton koyu pudra veya bronzlaştırıcı pudra kullanabilirsiniz.

  Allık uygularken kullanabileceğiniz ipucuysa allığı sürmeden evvel zoraki bir gülümseme ile yanaklarınızı ve elmacık kemiklerinizi ortaya çıkartmaktır, bu gülümseme sırasındaki en şişkin-yüksek yanak noktanızdan yanlara, elmacık kemiklerine ve kulağınıza doğru allığı dağıtarak sürmek bir çok yüz tipinde işe yarar ,allığı ayrıca çenenizin üstünde, burnunuzun yan taraflarında ve alnınızın iki yanında kullanabilirsiniz.Allık renk seçiminde açık tenliler içinde pembe tonları barındıran allıklarla, nispeten koyu tenlilerse içinde kayısı-turuncu rengi barındıran allıklarla yüzlerini canlandırabilirler.

  Ve unutmayın makyajda canlı renkler kullanabilirsiniz : ama hafif dokunuşlarla bu renkler cildinizde şahane görünür, koyu ve yoğun sürdüğünüzdeyse artık güzelliğiniz değil makyaj ürünlerinin renkleri dikkat çeker.

  Göz makyajında klasik olarak şu metodu benimseyebilirsiniz : göz kapağınızın dış tarafına seçtiğiniz rengin koyu bir tonunu hafifçe sürüp göz kapağınızın üstüne seçtiğiniz rengi ve gözlerinizi aydınlatması için de gözkapağının bittiği yerden kaşlarınızın altına kadar seçtiğiniz rengin daha açık bir tonunu yayarak sürebilirsiniz.(bakınız gözfarı renk seçimi)Gözlerinizi daha da belirginleştirmek isterseniz alt göz kapağınıza kirpikleriniz boyunca ince bir çizgiyi göz renginizden daha koyu renkteki bir kalemle çekebilirsiniz.

  Kirpiklerinizi belirginleştirmek için bir çok seçeneğiniz var ,ekleyebileceğimiz şeyler şunlar : alt göz kapağınızdaki kirpiklere çok rimel sürmeyin, hafif dokunuşlar yeterlidir, eğer tercihiniz akmayan waterproof rimeller ise kirpiklerinize zarar vermemek için mutlaka waterproof suya dayanıklı makyaj çıkartıcı losyonlardan edinin , Waterproof rimelden önce hafifçe süreceğiniz protein içerikli normal rimel kirpiklerinizin bakımını da yapacaktır.

  Rimeli sürerken tek seferde kökten uca doğru tarayarak sürün,uçlara tekrar tekrar sürmek bazı ürünlerde kirpik uçlarında topaklanmaya sebep olabilir.Unutmayın rimelin amacı gözlerinizi açıp aydınlık göstermektir, kirpiklerinizi ağırlaştırmak değil.

  Makyajınızı yaparken hangi rimeli sürmüş olursanız olun eğer giydiğiniz kıyafetin renginde bir rimeliniz varsa bu rimeli gözbebeği hizasında üst gözkapağındaki kirpiklerinize sadece alttan dokundurun ,gizli bir uyum yaratırsınız.

  Bir diğer nokta da yüz makyajınızda eğer gözlerinize belirginlik vermiş ve onları vurgulamışsanız dudak makyajınızı çok ağır yapmayın veya dudaklarınızı ön plana çıkartmış iseniz göz makyajınızı hafif yapın.

  Altın ,gümüş,metalik simli ürünleri eğer cildiniz iyi nemlendirilmiş ve bakımlıysa gündüz de kullanabilirsiniz ,aksi halde onları akşam makyajı için ayırın .

  Dudaklarınızın üstünde pullanma varsa banyo esnasında nazikçe keseleyerek veya peeling-scrub ürünlerinden az bir miktar dudaklarınıza da uygulayarak rujunuzu kötü gösterebilecek bu pullanma yapan ölü derilerden arının .

  Dudaklarınız için dudak kalemi kullanmak isterseniz fondöteninizi sürerken dudaklarınıza da sürün ,fazlalığı bir kağıt mendille alın ve dudak çevresini kalemle çizdikten sonra ruju sürün.

  Rujunuzu sürdükten sonra eğer rujunuzun gloss özelliği yoksa bir dudak parlatıcıyı önce alt dudağın ortasına sürüp yanlara doğru dağıtarak ve biraz da üst dudağın ortasına sürerek dudaklarınızı dolgun gösterebilirsiniz.
  [​IMG]
   


Similar Threads: Makyaj Önerileri
Forum Başlık Tarih
Kişisel Bakım 2014 Gece Makyajı Önerileri 14 Nisan 2014
Kişisel Bakım Pratik Makyaj Önerileri 21 Eylül 2013
Kişisel Bakım Gelinler İçin Özel Göz Makyajı Önerileri 19 Eylül 2013
Kişisel Bakım Küçük Gözler İçin Makyaj Önerileri 7 Haziran 2013
Kişisel Bakım Esmerler İçin Yaz Makyajı Önerileri 14 Mayıs 2013