Makyaj Nasıl Yapılır? Doğru Makyajın Sırları Neler?

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 5 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Doğru Makyaj Yapma Teknikleri

  Sharon Stone, Cher, George Clooney ve Tom Cruise gibi Hollywood yıldızlarının makyaj danışması Victoria Charles, Hollywood Doğru makyaj sırlarını anlattı.

  İyi makyajın birinci koşulunun sağlıklı bir cilt olduğunu söyleyen Victoria Charles, Doğru makyaj için 10 dakika ayırmak yeter de artar bile. Ancak cildi makyaja hazırlamak için günde 8 bardak su içmek ve 8 saat uyumak şart dedi. Güzel görünmek isteyen kadınların sigaradan mutlaka uzak durmaları gerektiğini hatırlatan Charles, Amway'in eylülden itibaren Türkiye'de de piyasaya sürdüğü Artistry marka kozmetik ürünlerinin tanıtımı için geldiği İstanbul'da sonbahar makyaj modasını da anlattı.

  Romantik görünüm

  Geçen yıl 45 ülkede 1 milyar dolarlık satış başarısı gösteren Artistry kozmetik ürünlerinin uluslararası eğitim danışmanı olan Victoria Charles'a göre sonbahar makyaj modasının ağırlık noktası, Titanic'in yıldızı Kate Winslet'in makyajından esinlenen romantik görünüm. Kadınlar sonbaharda bu romantik görünümü yakalamak için çilek, kiraz ve böğürtlen tonlarının öne çıktığı renkleri doğal ve nötr tonlarla dengeleyerek makyaj yapacaklar. Dudak kalemi ile dudaklara çerçeve yapılması ise tarihe karışıyor bu sonbahar.


  Charles'ın makyaj önerileri


  Yüzünüzde makyaj yüzünden sert çizgiler oluşmamasına özen gösterin. Siyah göz kaleminden tamamen vazgeçmenizi, bunun yerine kahverengi ve gri tonları kullanmanızı öneririm. Göz kaleminin daha iyi durmasını sağlamak için üst tarafa uygun renkte bir toz göz farı sürün. Bu hem göz kaleminin sert etkisini yumuşatır hem de kalemin gün içinde erimesini ve akmasını önler. Yüzde renk tonlarının birbirine uyumlu geçişi çok önemli.

  Fondöten cilde zararlı değil, aksine yararlı. Doğal bej tonları tercih edin, pembe tondaki fondötenlere dönüp bakmayın bile. Cildinizin bir ton açık rengi olan fondöteni tercih edin. Fondöteni iyice temizlenmiş ve nemlendirilmiş bir cilde, sünger ya da parmaklarınızla tampon hareketleri yaparak yedirin. Fondöteni cildi ovarak yaymaktan kaçının. Kışın hava kuru olduğu zaman fondöteni nemlendiricinizle karıştırarak sürün. Fondötenin yüzünüzde daha uzun kalması için nötr renkli toz pudra sürmeyi ihmal etmeyin. Bronzluk için normal fondöteninizin üzerine, bronz renkli sıkıştırılmış pudra sürmeyi deneyebilirsiniz.

  Doğru makyaj yüz hatlarını öne çıkarır. Kaşın alt tarafını açık doğal renkte bir farla çevreleyerek gözü ortaya çıkarın. Kaşı şekillendirirken kaşın en yüksek noktasının gözbebeğinin üzerinden başlamasına dikkat edin. Sadece kaşınızın doğal yayını yukarı kaldırarak geçen yılları yüzünüzden anında yok edebilirsiniz

  Maskaranızı her üç ayda bir değiştirin. Topaklanmayı ve bakteri oluşumunu engellemek için maskaranızın üzerine satın aldığınız tarihi yazın. Eski maskara fırçanızı atmak yerine makyaj temizleyicisiyle temizleyin. Kirpikleri bu fırça yardımıyla birbirinden ayırın. Maskarayı fırçasıyla pompalamayın, hızla döndürün.

  Rujunuzun uzun süre dayanması için sürdükten sonra bir peçeteyi dudaklarınıza birkaç defa bastırın. Daha sonra toz pudrayla dudaklarınızı pudralayın ve ruju yeniden sürün. Yeni renkte ruj elde etmek için iki ya da çok sayıda ruju birbiriyle karıştırın. Kuru dudakları pürüzsüz hale getirmek için bir çocuk diş fırçasını vazeline ve nemlendirici kreme batırın ve ölü deriyi yavaşça fırçalayıp atın.

  Dudak kalemi ya hiç yok ya da çok belirsiz kullanılıyor. Ruj dudağa Sanki biraz önce öpüşmüş görünümü verecek şekilde sürülüyor. Bu görünümü elde etmek için ruj sürüldükten sonra parmakla tampon yapılarak kenarlara doğru dağıtılıyor.

  Türk kadınlarına tam not

  Doğru makyaj yapmak isteyen kadınların sert çizgilerden kaçınması gerektiğini anlatan Charles, Türk kadınlarına bu açıdan tam not vermiş. Simsiyah gözler ve kıpkırmızı çerçeveli dudaklar, mavi gözler üzerine sürülen mavi ve yeşil renkli farlar, pembe ve turuncu gibi doğal olmayan ruj renkleri aşırı makyaj etkisi yaptığı için Charles'ın doğru makyaj tanımına girmiyor. Bu yıl fondötende ince ve şeffaf, rujda ise mat olmakla birlikte biraz daha nemli yapının hakim olduğunu belirten Charles, romantik görünümün yanı sıra nötr tonlarda yapılan ancak altın ve gümüş renklerle zenginleştiren nötr ama ışıltılı makyajın da bu sezon çok moda olacağını söylüyor. Bu makyajda altın ışıltılar kırmızı ruj ile tamamlanıyor.

  Sonbahar sezonunun diğer önemli bir özelliği de kadınlara komple makyaj yerine tercihlerine göre dudak ve kaşlar, dudaklar ve yanaklar ya da dudaklar ve kirpiklere makyaj yapıp diğer yüz hatlarını makyajsız bırakma seçeneğini tanıması. Issız bir adada yaşamak durumunda kalsam yanımda götüreceğim tek şey dediği makyaj malzemesi ise gözaltındaki mor halkaları ve cilt üzerindeki kızarıklıklar ile sivilceleri gizleyen kapatıcı ürün concealer. Bu ürünün de mutlaka fondötenden bir ton açık renkte olması gerektiğini vurguluyor Charles.
   
  Son düzenleme: 22 Kas 2012