Makyaj malzemelerinin isimleri ve görevleri

'Kişisel Bakım' forumunda EyLüL tarafından 4 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Makyaj malzemeleri isim listesi

  Kapatıcılar

  Genel olarak herkes, ilk makyaj yapmaya başladığında cildindeki kusurları kapatmakla işe başlar. Kapatıcılar;gözaltı stick kapatıcılar, renkli nemlendiriciler, çubuk fondötenler, kompakt fondötenler, sıvı fondötenler, pudra fondötenler ve krem pudra fondötenler olarak bir çok gruba ayrılır.


  Eyeliner

  Eyeliner, kirpiklerin üzerinden çekilerek gözümüzün etrafında çerçeve oluşturur. Eyeliner, göz makyajında vazgeçilmezdir ve etkileyici farklı bir görünüm sağlar. Eyeliner çekerken elimizin titrememesine özen gösterin ve göz şeklinize göre ince veya kalın size yakışan şekli bulun ve uygulayın.

  Rimel

  Rimel, kirpiklerinizi daha yoğun, daha uzun, daha özel ve güzel gözükmesini sağlayan makyaj ürünüdür. Rimel sürerken yukarı doğru ve diplerden başlayarak sürülmelidir.

  Allık

  Allık, teninize renk katmak ve elmacık kemiklerinizi belirginleştirmek için kullanılır. Allığı cilt tipinize göre seçmelisiniz ve doğal bir görünüm için mat renkler her zaman için idealdir ve dogal bir görünüm kazandırır.

  Göz Kalemleri

  Göz kalemi, göz çevresini renklenmek amacıyla kulanılır. Göz kalemleri, eyeliner çeker gibi kullanıldığında farklı bir görünüm sağlayabilir. Mat ve parlak iki renk göz kalemini birbiri üstüne uygulayabilirsiniz, böylece farklı bir görünüm yaratabilirsiniz.

  Dudak Kalemleri

  Dudak kalemleri, dudaklarımızı renklendirmek, dudak çevresini genişletmek ve ruj kullanımına zemin hazırlamak için kullanılır. Dudak kalemi, kendi başına kullanıldığında istenilen etkiyi vermeyebilir ama parlatıcı ve ruj ile uygulanması gerekir.

  Kaş Kalemleri

  Kaş kalemleri, seyrek olan kaşlara istenilen şekli vermek ve kalınlaştırmak için kullanılır. Kaş kalemleri, makyaj bitimlerinde istenilen göz çarpıcılığı öne sürmek için kullanılır.

  Rujlar ve Parlatıcılar

  Ruj ve parlatıcılar, bayanlar için en vazgeçilmez şeylerden biridir. Hangi ruju ve parlatıcıyı seçerseniz seçin, en önemli koşul size yakışan olmalıdır.

  Göz farları
  Göz farı, gözleri renklendirmek ve gölgelendirmek için kullanılan makyaj malzemeleridir. Göz farları çeşitli renklerde üretilirler ve en temel makyaj malzemeleri arasındadır.