Mahşerde İnsanlar

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 14 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Mahşerde İnsanlar

  Yedi kat yer ve yedi kat göklerdeki bütün mahlukat mahşer yerine toplanacaklar. Yani bütün melekler, insanlar, cinler, şeytanlar, karada ve denizde olan ruh sahibi hayvanlar; karıncaya varıncaya kadar dirilip bir araya geleceklerdir.

  Mahşerde güneşin harareti çok şiddetli olacaktır.

  Mahşerde arş-ı aladan başka gölge yoktur. Bütün peygamberler, sıddıklar, şehitler, müttekiler; Allah'tan korkanlar arş-ı alanın gölgesindedir.

  Mahşer yerine bütün yaratılmışlar toplandığında Sidre-i müntehaya varıncaya kadar bütün göklerin melekleri mahşere inecek ve yetmiş bin saf olup mahlukatı çevreleyip kuşatacak ve sıkacaktır.

  Mahşerdekiler sıcaktan ve sıkılmaktan dolayı çok terleyecekler. Fakat her insan günah ve amellerine göre terleyecektir. Kimi dizine kadar, Kimi beline kadar kimi de boğazına kadar kendi teerine gark olacaktır. Ve hepsinin gözleri yukarı dikilmiş, kalpleriyle acaba bize ferahlık gelir mi diye ümit edeceklerdir. Bu şekilde 300 veya 50 bin sene geçecek, mahşerde bu hallerde azap çekeceklerdir.

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki: "Kıyamet gününde güneş bir mil kadar yaklaşıp, halk ter içinde boğulduğunda, 7 bölük insan arşın gölgesinde gölgelenecektir.

  Adaletli idareci,
  Allah'a ibadet içinde büyüyen genç,
  Kimsenin olmadığı bir yerde Allah'ı zikredip, Allah korkusundan gözyaşı akıtan kimse,
  Kalbi mescitlere bağlı olan kimse,
  Bir sadaka verip onu gizleyen ve sağ elinin yaptığından sol elinin haberi olmayan kimse,
  Birbirlerini Allah için seven iki kimse,
  Güzel bir kadın kendisini davet ettiği zaman yüz çevirip "Ben Allah-ü Teala'dan korkarım." diyen kimse