Mahidevran Sultan Oğlu Mustafa

'Tarih Bölümü' forumunda Elfida tarafından 10 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Şehzade Mustafa hakkında bilgi
  Mahidevran sultanın oğlu şehzade mustafa

  Şehzade Mustafa (d.1515, ö.1553) Hürrem Sultan'ın Kanuni'yi tahttan indirme planları yaptığı gerekçesiyle boğdurtarak öldürttüğü ve Mahidevran Sultan'ın doğurduğu tek şehzadedir.

  Şehzade Mustafa Olayı

  1553'te Şehzade Mustafa olayı yaşandı. Şehzade Mustafa yetişkinliğe ulaşınca Osmanlı geleneğine uyarak Amasya'ya vali olarak gönderildi. Yine gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya 'ya gitti. Şehzade Mustafa'nın I. Süleyman'ın en büyük oğlu olması ve sevilen bir şehzade olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Bir süre sonra Kanuni onu büyük bir tehlike olarak görmüş ve 1553 yılında Ereğli ovasında boğdurmuştur.

  Bazı yazarlar Mustafa'yı, bazıları I. Süleyman'ı bir kısmı ise Hürrem Sultan ve Damat Rüstem Paşa'yı eleştirir.

  Kanıtlanamamış bir iddiaya göre onun ölümünden sonra Düzmece Mustafa denen olay gerçekleşmiştir. Onun padişah olmasını isteyenler (Düzmece Mustafa Kuvvetleri) isyan çıkarmıştır. Hatta kardeşi Bayezıd'ın da o isyanda olduğu gerekçesiyle Kütahya'ya sürgün edildiği söylenmektedir. Bilinen ise bir süre sonra ise Şehzade Bayezit'in ayaklandığı ve İran'a gittiğidir. İran Şahı ise barışı bozmamak için şehzadeyi öldürmüştür. Bu olayda bazı yazarlar Şehzadeyi haksız bulurken, bazı yazarlar II. Selim'i bazı yazarlar ise Safevi Devleti'ni tahtta şehzade bırakmamak amacıyla komplo kurduğunu belirtir.