Mahidevran Sultan Ne Zaman Neden Sürgün Edildi?

'Tarih Bölümü' forumunda Ceylan tarafından 16 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


 1. Mahidevran Sultan Neden Saraydan Sürgün Edildi?


  [​IMG]


  Kanuni Sultan Süleymanın ilk eşi Mahidevran Sultan, aynı zamanda Şehzade Mustafanın da annesidir. 1500ler civarında doğan Mahidevran sultanın adı bazı kaynaklarda Gülbahar olarak geçmektedir.

  Aslen Arnavut kökenli olduğu söylenen Mahidevran sultan, Sultan süleymanın ilk nikahlı eşidir ve Şehzade Mustafa hayatta kalan tek çocuğudur.

  Hayatı boyunca Mahidevran sultan, oğlu Mustafanın yanından hiç ayrılmamış, tüm görevlerinde onunla birlikte olmuştur. Şehzade Mustafa Hürrem Sultanın oyunuyla babasının düşmanı gibi görülmeye başlandıktan sonra Mahidevran sultanın hayatı kararmıştır.

  1553 yılında Sultan Süleyman Şehzade Mustafayı boğdurttuktan sonra Mahidevran Sultan da cezalandırılmıştır. Mahidevran Sultan Mustafanın ölümü ardından Bursaya sürgün edilmiştir. Oğlunun ölümünün ardından 28 yıl acı çeken Mahidevran sultan, Bursa'da kendisine yapılan hazine yardımı keislince kirasını bile ödeyemez duruma düşmüştür.

  Ancak Hürrem Sultan öldükten sonra kendisi Kanuniye başvurdu ve tekrar yardım almaya başladı. Öldükten sonra oğlu şehzade mustafanın türbesine gömüldü.....