Mahidevran Sultan Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Yasemin tarafından 23 Şubat 2014 tarihinde açılan konu


  1. Mahidevran Sultan Kimdir hakkında bilgi    Mahidevran Sultan Osmanlı Padişahı I. Süleyman'ın eşi, Şehzade Mustafa'nın, Şehzade Ahmed'in, Raziye Sultan'ın annesidir.Mahidevran Sultan 1500 yılı civarında doğmuş olup, ilk adının Bosfor olduğu ve Kırım kökenli olduğu iddia edilmektedir.

    Babasının adı Bursa'daki Şehzade Mustafa Türbesi'ndeki mezar sandukası levhasında Abdullah; saray arşivindeki belgelerde ise Abdurrahman ve Abdülmennân olarak yazdığından cariyeydi.1520 eylülünde I. Selim'in vefat etmesinin ardından Süleyman'ın Osmanlı padişahı olması üzerine çocuğuyla birlikte İstanbul'a gelmiştir.Şehzade Mustafa yetişkinliğe ulaşınca Osmanlı geleneklerine uygun olarak Saruhan Sancak Beyi olarak görevlendirildi. Yine gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Saruhan'a gitmiştir.Mustafa'nın Amasya ve Karaman'daki valiliklerinde de onun yanında bulunmuştur.

    Mustafa'nın cenazesi Bursa'ya gönderilirken, Mahidevran ile Mustafa'nın kızı ve cariyeleri de Bursa'ya sürülmüştür.Mahidevran Sultan 3 Şubat 1581 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

    mahidevransultan-kimdir-.