Madagaskar Tarihi

'Ülkeler' forumunda Merve tarafından 18 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Madagaskar Tarihi

  Madagaskar Cumhuriyeti Tarihi

  Madagaskar'a ayak bastığı bilinen ilk Avrupalı, Portekizli kâşif Dias Bartolomeu'nun kardeşi Diogo Dias'tır (1500). Müslüman Araplar ise daha 14. yüzyılda adanın kuzeyinde ticaret kolonileri kurmuştu. Portekizliler 17. yüzyılda adadaki Müslüman yerleşimlerini yok etmek için Madagaskar'a seferler yaptılar. Daha sonra başka Avrupa devletleri de adaya ulaştı. 1700'lerde ada Avrupalı korsanların sık sık yağmaladığı bir yer oldu. 18. yüzyılda Madagaskar'da çok sayıda küçük kabile krallığı bulunuyordu. 16. yüzyıl sonlarında kurulan Merina Krallığı 19. yüzyıl başlarında Madagaskar'ın büyük bir bölümünü eline geçirdi ve İngiltere'nin desteğiyle Madagaskar Krallığı'na dönüştü. 1896'da Fransa adayı bütünüyle egemenliği altına aldı. 1960'ta bağımsızlığını kazanan Madagaskar, Fransa'yla siyasal ve ekonomik ilişkilerini sürdürdü. 1976'dan sonra Madagaskar yönetimi batı ülkeleriyle ticareti sürdürdürürken, sosyalist ülkelerle de yakın ilişkiler kurdu.
  1988'de ekonominin liberalleşmesi yönünde önemli adımlar atıldı. İthalat üzerindeki denetimler ve devletin pazarladıkları dışında kalan ürünler üzerindeki ihracat vergileri kaldırıldı. Yabancıların en büyük üç bankanın sermayelerine katılmasına izin verildi.
  Cumhurbaşkanı Didier Ratsiraka Mart 1989'da üçüncü bir yedi yıllık dönem için yeniden seçildi. Muhalefet Ratsiraka'yı seçimlere hile karıştırmakla suçladı ve seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra olaylar çıktı. Temmuzda başarısız bir darbe girişimi olduğu açıklandı.
  Mart 1990'da siyasal partilerin kurulmasına izin verilmesiyle üç yeni parti kuruldu. Mayıs 1990'da yeni bir darbe girişimi oldu. Ama güvenlik güçleri çok geçmeden denetimi ele geçirdi ve ayaklanmacılar tutuklandı.
  Muhalefet 1991'de yönetime en zor günlerini yaşattı. Bir Zinde Güçler Komitesi (ZGK) oluşturan 16 muhalefet partisi başkentte büyük gösteriler düzenledi. Kent meydanını işgal eden 400 bin dolayında gösterici, cumhurbaşkanının görevden çekilmesini, sosyalist anayasanın yürürlükten kaldırılmasını ve yeni anayasayı hazırlamak üzere bir ulusal konferans toplanmasını istedi. Muhalefetin çağrısıyla yapılan genel grev yılın büyük bölümünün güçlükler içinde geçmesine yol açtı.
  Cumhurbaşkanı Ratsiraka 28 Temmuz 1991'de hükümetin istifa ettiğini açıkladı. Çok partili sisteme olanak verecek yeni bir anayasanın hazırlanarak halkoyuna sunulmasını önerdi. Yeni başbakan atandıktan iki gün sonra polisin göstericilere ateş açması ve bir helikopterden bomba yağdırması sonucunda en az 51 kişi öldü. Başbakan Guy Razanamasy'nin bir ulusal uzlaşma hükümeti kurulacağını açıklaması üzerine bunalım biraz hafifledi. Razanamasy'nin 1991 sonunda kurduğu 36 üyeli hükümette ZGK'den 14 üye bulunuyordu. Temmuz 1992'de yeni bir başarısız darbe girişimi daha oldu.


  alıntı