Macaristan'da Eylem

'Haberler' forumunda By RiZeLi tarafından 4 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Macaristan'da Eylem Planı
  Bütçe açığı sıkıntısıyla karşı karşıya olan Macaristan hükümeti, 72 saat içerisinde bir ekonomik eylem planı açıklayacağını duyurdu. Planın içinde zorlu reformlar ve vergi indirimlerinin yer alması bekleniyor.

  Başbakanlık Sözcüsü Peter Szijjarto TV2 kanalına yaptığı açıklamada, "Ekonominin gerçek durumunu yansıtan verilerin (halka açıklanmasının) ardından, 72 saat içerisinde ortaya bir ekonomik eylem planının konulması gerekiyor" dedi.  Szijjarto, bütçenin, bir önceki hükümetin öngördüğünden 'çok daha kötü' durumda olduğunu da söyledi.  Sözcü, eylem planının bütçede dengeyi sağlamak için kısa vadeli önlemler ile yapısal reformlar ve önemli oranda vergi indirimlerini de kapsayan rekabeti artıracak uzun vadeli tedbirler içereceğini söyledi.  Dün üst düzey bir hükümet yetkilisi tarafından yapılan açıklamada, ülkenin bütçe açığının gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oranın 2010 yılı için yüzde 7 ile 7.5 arasında olabileceği belirtilmişti.  ÖNCEKİ HÜKÜMET SUÇLANDI  Ülkede yeni iktidara gelen ve büyüme için vergi indirimlerine gideceği taahhüdünde bulunan merkez sağ hükümet, birkaç haftadır bütçe açığının önceki hükümetin öngördüğü yüzde 3.8 hedefinin üzerinde olabileceğini belirtiyordu.  Hükümet bütçe açığının hedeflerindeki sapmanın nedeni olarak ise daha önce iktidarda bulunan Sosyalist Parti tarafından bırakılan 'mali dinamikleri' gösteriyordu.  YUNANİSTAN İLE KIYASLANAMAZ
  Analistler ise Macaristan'ın bütçe açığının GSYİH'ye oranının bu yıl ortalama yüzde 5 civarında olacağını öngörürken, bu ülkenin finansman yapısının Yunanistan ile kıyaslanabilir olduğu yönünde yapılan değerlendirmelerin hatalı ve yanlış yönlendirici olduğuna dikkat çekiyor.  ING Bank'tan David Nemeth konuyla ilgili Reuters'a yaptığı değerlendirmede, "Bütçe açığının GSYİH'ye oranının bu yıl yüzde 5, 2011 yılında ise yüzde 4 olacağı yönündeki görüşümüzü koruyoruz ancak bu Macaristan'ın iflasa yakın olduğu anlamına gelmez" dedi.  Avrupa'nın en borçlu ülkelerinden olan ve bu nedenle AB ve Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından 110 milyar euro kurtarma paketi sağlanan Yunanistan'ın bütçe açığının GSYİH'ye oranı, yaklaşık yüzde 13 düzeyinde bulunuyor.  Avrupa Komisyonu da dün Macaristan'a bütçe açığını daha hızlı şekilde azaltması çağrısında bulunmuştu.

  EUROYU VURDU

  Macaristan'ın bu açıklamalarıyla birlikte, Fransız Societe Generale bankasının türev yatırım araçlarında yatıkları işlemlerde büyük zarar ettiğine yönelik söylentiler euronun değer kaybetmesine neden oldu.

  Societe Generalden ise söylentilerle ilgili olarak söyleyecek bir şeylerinin olmadığı, eğer olsaydı bunu en başta söyleyecekleri açıklaması geldi.

  Dolar karşısında son dört yılın yeni en yeni düşük seviyesine gerileyen euro, 1.2090 düzeyine geldi. Euro aynı zamanda, İsviçre frangı karşısında da tüm zamanların en düşük seviyesine düştü ve 1.3865 seviyesine geriledi.

  Societe Generale ile ilgili söylentiler, bankanın hisselerinin yüzde 6.3 oranında değer kaybetmesine neden olurken, olumsuz hava Avrupa borsalarında yüzde 1i aşan kayıpları beraberinde getirdi.