Lys Başvuruları Nasıl Yapılır

'Biyografi' forumunda YAREN tarafından 1 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Lys Başvuruları Nasıl - Lys Başvuru Nasıl Yapılır - Lys Başvurusu Nasıl Yapılır

  2011 LYS Başvuruları Nasıl Yapılacak

  2011 Lisans Yerleştirme Sınavı LYS başvuru işlemleri başladı.18-26 Haziran 2011 tarihleri arasında yapılacak olan LYS lere girme hakkı kazanan adayların, 29 Nisan-6 Mayıs 2011 tarihleri arasında LYS başvurularını yapmaları gerekmektedir. LYSler için ayrı bir kılavuz bulunmamaktadır.
  LYS başvuru işlemleri hakkında ayrıntılar şöyle;

  YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuru yapabileceklerdir.

  LYSlere girme hakkı kazanan adayların, 29 Nisan-6 Mayıs 2011 tarihleri arasında LYS başvurularını yapmaları gerekmektedir.

  LYSler için ayrı bir kılavuz bulunmamaktadır. 2011 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, LYSler de dahil, ÖSYS Sistemi ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsamaktadır. Adayların başvuru yapmadan önce bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

  LYS başvuruları internet aracılığıyla bireysel olarak ya da herhangi bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapılabilecektir. Başvurusunu Başvuru Merkezi aracılığıyla yapan adaylar 2 TL hizmet ücreti ödeyeceklerdir.

  LYSlere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYSden, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilirler. (Önerilen 2 LYSye katılmalarıdır.)

  LYS başvuruları ile ilgili banka ve ücret bilgileri ÖSYS Kılavuzunun arka kapağında bulunmaktadır. LYS başvuruları için adayların yapmaları gereken işlemler şunlardır:

  1) Hangi LYSlere girmek istediklerine karar vermek

  2) LYS ücretlerini ÖSYS Kılavuzunun arka kapağındaki bankalardan birine yatırmak

  3) Hangi ilde sınava girmek istediklerine karar vermek

  4) İnternet veya bir Başvuru Merkezi aracılığı ile başvurularını yapmak

  LYSler 81 il merkezi ve Lefkoşada yapılacaktır. Adaylar girmek istedikleri LYSlerin hepsine aynı merkezde gireceklerdir.

  Bunun için her adaydan 2 sınav merkezi tercihi alınacaktır. Başvuru işleminden önce bankaya ücretin yatırılmış olması gerekir. Başvuru işlemleri sırasında aday hangi LYSlere gireceğini ve girmek istediği sınav merkezi tercihlerini bildirecektir. Adayların hangi LYSlere gireceklerine kesin karar verdikten sonra ve süresinde başvurularını yapmaları gerekmektedir.

  Başvurusunu internet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, “Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerektiği konularında önemle uyarılmaktadır. İnternet kullanımında deneyimli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların başvurularını bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmaları yararlarına olacaktır.

  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının (YÖK), Üniversitelerin Teknoloji Fakültelerine Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre (MF-4 puanı) öğrenci alınması ile ilgili bir duyurusu bulunmaktadır. Duyuruya aşağıdaki bağlantıdan erişilebilir.

  2011-LYS adaylarına duyurulur.

  2011 LYS İşlemleri için TIKLAYINIZ