Lütfen Bunu Yapmayın

'Haberler' forumunda NURDİN tarafından 15 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Bu fotoğraf, geçtiğimiz hafta sonu meydana gelen bir ev yangınından sonra çekildi. Fotoğraftaki nesne, bildiğimiz elektrik prizi ve prize takılı içinde metal bir parça bulunan bir kutu.

  Çıkan bir yangında çiftin evi tamamen yanmış ve geriye külden başka bir şey kalmamış. İyi bir sigortaları olduğundan, ev ve birçok eşya sigorta tarafından karşılanacak. Bu iyi haber.

  Ancak, yangının sebebini öğrendiklerinde dehşete düşmüşler. Sigorta enspektörü birkaç saat boyunca küller arasında yangını çıkış sebebini araştırmış. Enspektör yangının başladığı yerin evin banyosu olduğunu tespit etmiş ve evin hanımına banyodaki prize ne gibi aletlerin takılı olduğunu sormuş. Kadın saç maşası, saç kurutma makinesi gibi bilindik şeyleri sıralamış. Enspektör kadının saydığı her aletten sonra 'Hayır, bu yüksek sıcaklıklarda parçalanabilecek bir şey' deyip durmuş. Ardından kadın birden banyodaki prizlerden birinde oda parfümünün takılı olduğunu hatırlamış.

  Sigorta enspektörü hemen atlayıp yangının sebebinin bu cihaz olduğunu söylemiş.

  Enspektör bu prize takılan oda parfümlerinin yangınlara diğer ev aletlerinden çok daha fazla sebep olduğunu söylemiş. Bu cihazlarda kullanılan plastiğin çok İNCE olduğunu ve hatta bir yangın sonrasında geriye böyle bir şeyin varlığını kanıtlayacak hiçbir şeyin kalmadığını anlatmış. Enspektör duvardaki prize baktığında, oda parfümünden geriye kalan iki metal parçasının hala orada olduğunu görmüş.

  Çiftin banyoda kullandıkları oda parfümünün üzerinde küçük bir gece lambası bulunuyormuş. Gece zaman zaman ışığın sönükleştiğini ve ardından tamamen söndüğünü fark etmişler. Birkaç saat sonra ışık kendi kendine tekrar yanmaya başlıyormuş. Enspektör cihazın çok ısındığında lambayı patlatmak yerine sönükleştiğini ve soğuduktan sonra tekrar yanmaya başladığını, bunun da bir uyarı işareti olduğunu söylemiş.

  Enspektör ayrıca birçok evin bu sebepten yandığını gördüğünden, kendi evinin hiçbir yerinde asla prize takılan tip oda parfümü kullanmadığını söylemiş.
   
 2. Cevap: Lütfen Bunu Yapmayın

  Allaaaallaaa yaw zaten gözüm tutmuyordu bu tür oda parfümlerini... Yapacakalrsa pilli millli kurmalı bişey yapsınlar...
   
 3. Cevap: Lütfen Bunu Yapmayın

  Yazık nereden bilsinler böyle bir durum yaşayacaklarını :(

  Ama dikkatli olmak gerekir :oops:

  Ayrıca nurdin abi imzandaki yazı çok güzel
   
 4. Cevap: Lütfen Bunu Yapmayın

  Bu konularda gerçekten dikkatli olmak gerekiyor.Özellikle evden çıkarken yada gece uyurken prize takılı bu tip aletleri çıkarmayı ihmal etmeyelim.Sonuçları kötü oluyor.:(Bir kez başımdan geçti..Allahtan mutfak camını havalansın diye açık bırakıp çıkmıştım.Dumanı farkeden çocuklar itfaiyeye haber vermişlerdi.İs pisliği dışında kaybım olmamıştı.O gün bugündür dikkat etmeye çalışıyorum.
   
 5. Cevap: Lütfen Bunu Yapmayın

  Teşekkürler abi yapmayız bu konularda lütfen daha dikkatli olalım :f40:

  ve evet imzanız harika

  Söylediklerinize Dikkat Edin,
  Düşüncelerinize Dönüşür..
  Düşüncelerinize Dikkat Edin,
  Duygularınıza Dönüşür..
  Duygularınıza Dikkat Edin,
  Davranışlarınıza Dönüşür..
  Davranışlarınıza Dikkat Edin,
  Alışkanlıklarınıza Dönüşür..
  Alışkanlıklarınıza Dikkat Edin,
  Değerlerinize Dönüşür..
  Değerlerinize Dikkat Edin,
  Karakterinize Dönüşür..
  Karakterinize Dikkat Edin,
  Kaderinize Dönüşür..
   
 6. Cevap: Lütfen Bunu Yapmayın

  Bu tip parfümlerin yangına sebep olabileği hiç aklıma gelmemişti. Ne kadar oda parfümlerinin sağlığımıza zararlı olduğunu bilsek de kullanmaktan da geri kalmayan bir toplumuz.Hiçdeğilse bundan sonra prize takılı olmayanlarını almamaya dikkat edelim. Yada uyarıları dikkate alalım.
   
 7. Cevap: Lütfen Bunu Yapmayın

  Bunların pilli milliside var zaten Chemist :f106: ben evimden bunları kullanmaya dikkat ediyorum bende çocukluğumda bir yangın faciasından kıl payı kurtulanlardan olduğum için elimden geldiğince dikkat ediyorum elektrik konusuna uyarı için teşekkürler Nurdin :f40:
   
 8. Cevap: Lütfen Bunu Yapmayın

  :( Çok üzücü bir durum.. Ama kardeşimin astım hastalığı olduğu için biz zaten bu tür kokuları kullanamıyoruz.. Çok dikkatli olunması gerek gerçekten..