Lucius Verus Kimdir

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 14 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Lucius Verus hayatı
  Roma İmparatoru Lucius Verus kimdir

  Lucius Verus Kimdir

  Lucius Ceionius Commodus Verus Armeniacus 15 Aralık 130 doğumlu Lucius Verus olarak bilinen, 161 yılından ölümüne kadar Marcus Aurelius'la birlikte (161–180) müşterek imparatorluk yapan Roma İmparatorudur.

  Verus, Avidia Plautia ve Lucius Aelius Caesar'ın gerçek oğlu ve İmparator Hadrian'ın (117–138) evlatlığı ve yerine düşündüğü halefidir.

  Aelius Caesar 138 yılında ölünce, Hadrian Antoninus Pius'u (138–161) halefi olarak seçti, bu durumda Antoninus, Verus ( henüz yedi yaşında olan) ve Hadrian'ın yeğeni Marcus Aurelius'u evlatlık edindi. Bir imparatorluk prensi olarak, Verus en ünlü grammaticus Marcus Cornelius Fronto'dan çok dikkatli bir eğitim aldı. Söylendiğine göre Verus şiir yazma ve hitabete düşkün harika bir öğrenciydi.

  Verus'un iki kız kardeşi vardır. Kardeşlerinden Ceionia Fabia, 136 yılında Marcus Aurelius'la nişanlanmıştı. Her nedense Marcus Aurelius 138 yılında bu nişanı bozdu. Aurelius, Antoninus Pius tarafından evlat edinildi ve Pius'un kızı Genç Faustina ile nişanlandı ve ardından da evlendi. Lucius'un Ceionia Plautia adındaki diğer kız kardeşi hakkında pek az şey bilinir.

  Lucius Verus İmparatorluğa yükşelişi
  Verus'un politik kariyeri 153 yılında quaestor olarak başladı ve 154 yılında konsül oldu. 161'de Marcus Aurelius'la birlikte kıdemli ortak olarak bir kez daha konsül seçildi. Antoninus 7 Mart 161'de öldü ve Marcus Aurelius imparator oldu. Verus, bununla birlikte Roma İmparatorluğu'da eşi görülmedik biçimde yardımcı imparator olarak seçildi. Resmi olarak her ikiside gücü eşit olarak paylaşıyordu ancak pratikte lider Marcus Aurelius'tu. Verus'a iki kardeş arasındaki güvenin ispatı için orduların komutası verilmişti. Bu ittifakı güçlendirmek için, Marcus Aurelius kızı Lucilla'yı evlenmesi için Verus'a verdi. Lucius ve Lucilla'nın iki kızları ve bir oğlu oldu. Büyük kızı ve oğlu genç yaşta öldü ancak her halukarda küçük kızı 182 yılında dayısı Commodus'a karşı düzenlenen bir isyanına karışacak kadar uzun yaşadı ve sonunda annesiyle birlikte öldürüldü.

  Lucius Verus Tuna Savaşları ve ölümü

  168 baharında, Alamanlar ve Marcomanniler'in Roma topraklarını işgal etmeleri üzerinde Tuna sınırında savaş patlak verdi. Bu savaş 180 yılında sona erdi ancak Verus sonunu göremedi. 168'de, Verus ve Marcus Aurelius savaş alanından Roma'ya dönerken Verus gıda zehirlenmesi belirtileri ile hastalandı ve bir kaç gün sonra öldü (169). Her halûkarda, tarihçiler o öldüğünde yaygın bir salgın olan ve Antonin Vebası olarak bilinen hastalıktan dolayı Verus'un çiçek hastalığı kurbanı olabileceğini düşünürler. Aralarında küçük farklılıklar olmasına rağmen Marcus Aurelius üvey kardeşinin ölümüne çok üzüldü. Onun hatırasına oyunlar düzenleyeceği Roma şehrine kadar cenazesine eşlik etti. Cenaze töreninden sonra Senato, Verus'u Divus Verus olarak tapınılmak üzere kutsal ilan etti.