Lübnan Yemek Kültürü

'Damak Keyfi' forumunda anniccha tarafından 7 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Lübnan Yemekleri
  Lübnan Mutfağı
  Lübnan Yemek Kültürü ve Mutfağı

  Lübnan Doğu Akdeniz Mutfağının merkezi konumundadır. Bazıları Lübnan Mutfağının seksi olduğunu söylerler. Peki nedir onu bu denli “seksi kılan?

  Renkler kokular lezzetler en acılar (yani “hot) en tatlılar otlar baharatlar zeytinyağı şarap ve tabii arak... Lübnan Mutfağı üçte bir Güney Doğu (bulgur ve acıdan dolayı) üçte bir Ege (deniz zeytinyağı ve otlardan dolayı) üçte bir Arap (sunumu ve renkleri ile) üçte bir de diğer Akdeniz Mutfaklarının bir karışımı... Toplam dört adet üçte bir bulunmasının sebebi ise işin sırrı!..

  Lübnan mutfağı meze zengini. Bu kadar çeşitli farklı ve bol mezeyi bir arada ilk defa görüyorsunuz: Semsek (labneli börek) humus tabuli (ince bulgurlu maydanoz salatası) nar ekşili zahter salatası çiğ köfte (bulgurlu veya bulgursuz) patlıcan ezme (közlenmiş) zeytin deniz ürünleri (onlar başlı başına bir paragraf)Lübnan Yemek Kültürü zeytinli börek kibbe (içli köfte) sadece bazıları.Yoğurdu en çok kullanan mutfak

  Lübnan Mutfağının ismi gibi beyaz beyaz peyniri (daha çok taze peynir olarak karşımıza çıkıyor)Lübnan Yemek Kültürü yoğurdu ve bu yoğurt ile yapılan türlü sosları ve çorbaları ünlü Lübnan klasikleri. Yoğurdu bu kadar çok kullanan bir de Türk Mutfağı var dünyada.

  Lübnan mutfağı deyince akla gelen ilk yemek Zahter... Tadı damağınızda kalacak ürünlerden birisiLübnan Yemek Kültürü bu zahter. Kekik türünden ancak kekikten çok daha aromalı ve lezzetli... Tazesi salata malzemesi; tozu susam unu ve zeytinyağı ile karıştırılınca kahvaltı malzemesi (ekmeğe sürebiliyorsunuz); kurusu “zahterli pide malzemesi şeklinde; günün her anında karşınıza değişik bir kılıkta çıkıyor ve sizi mest ediyor...

  Ana yemeklere gelinceLübnan Yemek Kültürü baş rollerde yine bulgurLübnan Yemek Kültürü nohut fasulye ve yoğurt var. “Lebeniye (nohutlu yoğurt çorbası) “kibbe lebeniye (içli köfteli versiyonu) “falafel (kızarmış soğanlı nohut ezmesi)Lübnan Yemek Kültürü tavuklu pilav “maluf (fasulye ezmesi) ekşili yaprak sarma ana yemeklerin en baştan çıkarıcıları... Falafel aynı zamanda Lübnanın tipik “sokak yemeklerinden.

  Lübnan bir zeytin ve zeytinyağı cenneti. Salatalara ve yemeklere konan yetmiyormuş gibi; zeytinyağıLübnan Yemek Kültürü sabah öğlen akşam değişik karaf ve kaselerde sofrada da sunuluyor.

  Lübnanda üç değişik mutfak fark edebiliyoruz: Dağ/Vadi Mutfağı Sahil Mutfağı ve Beyrut Mutfağı...

  Bu mutfakları kısaca açıklamak gerekirseLübnan Yemek Kültürü Dağ/Vadi MutfağıLübnan Yemek Kültürü kuzu eti peynir yoğurt; Sahil Mutfağı deniz ürünleri (barakudalar muhteşem); Beyrut Mutfağı mezeler geçidi ve üçü birden zeytinyağı diyebiliriz.

  Meyveler ise kendi başlarına bir seremoni... Bekaa Vadisi Lübnanın bereket sembolü. Burada her türlü meyveyi yetiştiriyorlar. Başta tabii üzüm geliyor. Bunu narenciye muzLübnan Yemek Kültürü hurma nar diğer Akdeniz meyveleri ve hatta çeşitli tropikal meyveler takip ediyor. Beyrutu gezerken çok sık rastlayacağınız “meyve sucuları sizlere istediğiniz taze meyveleri önünüzde soyup ilginç kokteyller sunabilecekler. “Meyve Sucular yine Beyruta özel bir durum.

  Lübnan Mutfağının en çıldırtıcı bölümlerinden birincisi tatlılar... ki haklarında fazla bir şey söylememek en iyisi. Onları tabu kabul edip (kod adı “mamul veya “pita arası künefe) bir diğer çıldırtıcı bölüme içeceklere geçelim

  Alkolsüz içeceklerde bir numarada kahve var. Kahve değişik kılıkLübnan Yemek Kültürü koku ve lezzetlerde karşımıza çıkıyor. En muhteşemi “Café Turc (kakuleli Türk kahvesi). “Café TurcüLübnan Yemek Kültürü yine kakuleli mırra veya daha hafif bir tat tercih edenler içinLübnan Yemek Kültürü “Café Blanc takip ediyor. “Café BlancLübnan Yemek Kültürü sıcak suya bir çay kaşığı portakal çiçeği suyu ilave ettiğinizde ortaya çıkan iksir... Meyve sularıLübnan Yemek Kültürü ikinci sırada... (Tabii bu bizim için geçerli.) Tercihler herhalde portakaldan başlayacaktır...

  Lübnanlar alkollü içeceklerde oldukça başarılı. Lübnanlılar üzüm suyu dersini güzel çalışmışlar. Hem de binlerce yıl boyunca... Durum böyle oluncaLübnan Yemek Kültürü ortaya iki olağanüstü ürün çıkmış. İlk üzüm suyuLübnan Yemek Kültürü beyaz veya kırmızıLübnan Yemek Kültürü “şarap şeklinde doluyor bardaklarınıza. Bunun en güzel örneklerini Ksarada tadabilirsiniz.

  Cabernet SauvignonLübnan Yemek Kültürü MerlotLübnan Yemek Kültürü Chardonnay ve Semillon bu sihirli şaraplardan bazıları.

  Klasik bir Bordeaux karışımı olanLübnan Yemek Kültürü altın madalyalı “Chateau Ksara favoriniz olmaya aday

  İkinci ve son üzüm suyu ArakLübnan Yemek Kültürü rakı tarzındaLübnan Yemek Kültürü şirin küçük bardaklarda geliyor sofraya. Arakın rakıdan farkı sadece üzüm suyundan yapılıyor olması. Alkol derecesi rakıdan biraz daha fazla ama içimi daha yumuşakLübnan Yemek Kültürü son derece baştan çıkarıcı bir “su...