Lothar Lammers Kimdir Resimleri

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 14 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Lothar Lammers Hayatı


  Lothar Lammers Yaşamı  [​IMG]

  Lothar Lammers Lotonun yaratıcısıdır. Lotonun babası olarak bilinen Lammers'ın başarı hikayesi, öğrenci olduğu 1950'li yıllarda Batı Alman Spor Toto Teşkilatı'nda çalıştığı dönemde başlamıştır.

  Lammers, o dönemde tanışıp dost olduğu gazeteci Peter Weiand ile birlikte spora bağlı olamayan ve yüksek rakamlarda para kazandırabilen bir oyun fikri üzerinde çalıştı. “Spor Toto, kadınlar ve sporla ilgilenmeyen milyonlarca insan için bir anlam ifade etmiyor diyerek işe girişen Lammers, çalışmaları sonucunda bulduğu 9 Ekim 1955'te “Loto-49'dan 6 adlı şans oyununun startını verdi. Lothar Lammers, oyunun büyük ilgi uyandırmasının ardından NRW'de kurulan Kuzey Batı Lotosu Teşkilatı'nın (şimdiki adıyla Batı Lotosu) genel müdürlerinden biri oldu. Lammers, teşkilatın Münster'deki merkezindeki bu görevi 1986 yılına kadar sürdürdü.

  Lothar Lammers'in 49'dan 6 prensipli Loto oyunu, Almanya'daki başarısının ardından kısa sürede tüm dünyaya yayıldı. Almanya'dan sonra Lammers'in destekleriyle ilk etapta Kanada, Yunanistan, Finlandiya, İrlanda, Avustralya ve ABD'nin bir çok eyaletinde Loto teşkilatları kuruldu. 1987 yılında Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand tarafından liyakat nişanı verilen Lothar Lammers, o tarihten itibaren “Loto'nun Babası unvanını aldı. 1985 yılında Intertoto Teşkilatı'nın başkanı olan Lammers, 1997 yılında da Las Vegas'ın Onur Listesi'ne alındı. Oyun Türkiye'de, 1996 yılından itibaren “Sayısal Loto adıyla oynanmaya başlandı.

  Lammers 14 Temmuz 2012 yılında 86 yaşında vefat etmiştir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]