Lorlu Güllaç

'Damak Keyfi' forumunda Wish tarafından 26 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu


 1. Ramazan olurda güllaçsız olur mu? Birçok güllaç tarifi denedim ama lorlusunu bugüne kadar ne duymuş ne de tatmıştım. Bu ramazan da forumdas ailesinin güllacı benden.:f40: Görüntüsü ile yetinmek istemeyenler için işte tarifi ;)

  [​IMG]


  Malzemeler:


  1/2 paket (6 yaprak) güllaç

  İçi (kesmik - lor):
  2 kg süt
  1,5 limonun suyu
  2,5 yemek kaşığı şeker

  Şerbeti:
  2,5 bardak şeker
  2,5 bardak su

  Yapılışı:


  1. Önce loru hazırlayın. Bunun için sütü kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra önceden sıkıp hazırladığınız limon suyunu içine dökün. Süt birkaç saniye sonra kesilmeye başlar. 2-3 dk kadar kaynattıktan sonra ocağı kapatın. Üstte bir peynir tabakası, altta sarımsı (yoğurt suyu gibi) bir su görülecektir. Bir tülbent (veya elek) yardımıyla bu suyu süzdürün. Üstte kalan tabaka lor peynirinizdir.

  2. İyice suyu süzülen ve biraz ılıyan loru bir tabağa alıp içine 2,5 yemek kaşığı şekeri karıştırın. Bu karışım güllacınızın içi olacak.

  3. Güllacı hazırlayacağınız tezgah ya da masa üzerine (veya yere) bir sofra bezi serin. Bir yanınıza içine su doldurduğunuz geniş bir tepsi, bir yanınıza da güllacı hazırlayacağınız yuvarlak bir tepsi koyun. Güllaç yapraklarını bıçakla düzgünce ikiye kesin. Elde ettiğiniz 12 adet yaprağın birini tepsiye koyduğunuz suya daldırıp çıkarın, sofra bezinin üstüne serin. Yumuşaması için 1-2 dk bekleyin.

  4. Yumuşayan yaprağı dikkatlice önünüze alın, kestiğiniz geniş ucuna 1 yemek kaşığı kadar lor serpin, yan uçlarını kapatarak sigara böreği gibi sarın, uzun bir rulo elde edin. Ruloyu 3 parçaya kesip yuvarlak bir tepsiye yerleştirin.

  5. Tüm güllaçları tepsiye bu şekilde sıralayın. Dikkat edeceğiniz tek nokta güllaç yapraklarını ıslattıktan sonra yeteri kadar bekletmek. Fazla bekletirseniz çok yumuşayacağı için parçalanabilir, az bekletirseniz de rulo yapacak kıvama gelmeyip kırılabilir. Bu nedenle birini rulo yapmadan önce bir sonrakini ıslatıp yumuşamaya bırakın.

  6. Güllaç tepsinizi hazırladıktan sonra şerbetinizi kaynatın. Kaynar şerbeti tatlının üstüne bekletmeden dökün. Üzerini bir tepsiyle kapatarak şerbeti iyice çekmesini sağlayın. Soğuduktan sonra antep fıstığı ile süsleyerek servis yapın.

  Afiyet olsun​
    2. Cevap: Lorlu Güllaç

  Bayılıyorum bu tatlıya :(
  Benim için Ramazan ayını beklemek gerekmiyor güllaç için her ay yerim bıkmadan :)
  Canım ellerine sağlık :f63:
    3. Cevap: Lorlu Güllaç

  Her ramazan duyarım şu güllacı ama yemek kısmet olmadı....Ahh ahh birisi de çıkıp ben sana yollarım afiyetle yersin demiyor ki ? :D:D:D:D:D
    4. Cevap: Lorlu Güllaç

  Bir türlü sevemedim şu güllaçı:( Payımı Blue ya da beğenirse Pardus'a verin lütfen..:f196: