Liselilere kaç gün LYS izni var?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Liselilere kaç gün LYS izni var?

  [​IMG]
  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın onayından geçen genelgeye göre lise son sınıfta okuyan öğrencilerin velileri okul yönetimine yazılı olarak başvuruda bulunursa LYS’ye hazırlanan öğrenciler 45 günü aşmamak kaydıyla izinli sayılabilecekler.

  Sınava daha iyi hazırlanmak, daha iyi motive olmak için sınava bir ay kala öğrenciler ve velileri rapor alma telaşı sarıyordu. Gerçeğe aykırı beyan ve başka şekillerde alınan rapor uygulamasının yolunu kapatmak için velilerin isteği doğrultusunda öğrenciler izinli sayılacak.

  Ortaöğrtim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav yönetmeliğinde “”Ders yılı içinde toplam 20 gün okula özürsüz olarak devam etmeyen öğrenciler, notları ne olursa olsun başarısız sayılır” ile “Özürlü ve özürsüz devamsızlıklar ile okul yönetimince verilen izinlerin toplamı 45 günü aşamaz. Kaza, ölüm, doğal afet, yangın, göz altına alınma, tutuklanma ve uzun süreli tedaviyi gerektiren hastalık nedeniyle yapılan devamsızlıkların özürlü devamsızlıktan sayılabilmesi için özrün, resmi kurumdan alınacak belge veya resmi/özel sağlık kurum veya kuruluşlarınca düzenlenecek raporla belgelendirilmesi ve özrü takip eden ’5 iş günü’ içinde okul yönetimine bildirilmesi gerekir. Zorunluluk hallerinde özrün bildirim süresi okul yönetimince uzatılabilir” bilgisi yer aldı.