Liselere de E-Kayıt Sistemi Geliyor

'Bunları biliyormusunuz' forumunda zamaneanne tarafından 6 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Sınavsız öğrenci alan liselere yeni öğrenci kayıtları da ilkokullar gibi e-kayıt sistemiyle elektronik ortamda yapılacak.Genel liselere aday kayıtlarında bölge ve ikametgah adresi esas alınacak.

  Öğrenci ve velilerden kayıt sırasında hiçbir surette kayıt parası veya bağış adı altında para alınmayacak, gereksiz belge istenilmeyecek. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer imzasıyla yayımlanan genelgeyle ulaşım sebebiyle zaman ve mali yönden oluşacak kayıplarda tasarruf sağlanması, öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere daha fazla zaman ayırmaları ve eğitim-öğretim kalitesinin yükseltilmesi amaçlanıyor.

  - Bu kapsamda, öğrencilerin tercihleri doğrultusunda ikamet adreslerine en yakın genel liseler, meslek liseleri, çok programlı liseler veya mesleki ve teknik eğitim merkezlerine yerleştirilmeleri sağlanacak.

  ALINTI

  - Aday kayıtlarının genel lise ve meslek lisesi müdürlüklerince 13-31 Ağustos tarihlerinde yapılacağı belirtilen genelgeye göre genel liselere aday kayıtlarında bölge ve ikametgah adresi esas alınacak.

  - Genel liseye kayıt olacak adayın ikameti, okulun bölgesi sınırları içerisinde ise kaydı yapılacak.

  - Meslek liselerine kayıtlarda bölge sınırlaması olmaksızın 10 okul tercihi yapılacak.

  - Adaylar hem genel liseye hem meslek lisesine kayıt yaptıramayacak.

  - Aday kayıtlarının tamamlanmasının ardından kayıt listeleri, en geç 7 Eylülde http://www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek.

  - Kesin kayıt işlemleri okul müdürlüklerince 7-14 Eylülde tamamlanacak.

  - Mazeretleri nedeniyle 13-31 Ağustos tarihleri arasında aday kayıtlarını yaptıramayanların mağdur olmamaları için kayıt ve yerleştirme işlemleri sürdürülecek.