Liselerde yeni sistemle neler olacak

'Etüt Merkezi' forumunda eftelya tarafından 1 Şubat 2012 tarihinde açılan konu 1. lise sisteminde değişiklik 2012, yeni lise sistemi 2012


  Lise sistemi bu yıl yeniden yapılandırılıyor. Liselerde Sınıf yerine ders sistemi getiriliyor. Ezberin yerini uygulama alıyor. Başarılı öğrenciler daha fazla ders alıp 3 yılda da mezun olabilecek.Milli Eğitim Bakanlığının, okul yöneticileri ve bakanlık yöneticilerinden bir komisyon oluşturarak lise sisteminin yeniden yapılandırılması çalışması başlattığı ortaya çıktı.

  Vatan gazetesinde yeralan habere göre çalışma kapsamında; Dersleri tamamlayıp 3 yılda erken mezuniyet, başarısız olanların 6 yılda mezun olmaları, sınıf yerine derslik sistemine geçilmesi gibi düzenlemelerin olduğu belirtiliyor.  ANDIMIZ KALDIRILACAK MI?

  Dinçer, sempozyuma verilen arada, okullarda andımızın kaldırılmasına yönelik bir soruya, “Herhangi bir çalışma varsa, olduğu zaman yine paylaşacağım dedi. Dinçer, milli güvenlik dersinin ardından müfredatta yeni değişikliklerin olup olmayacağı sorusuna da, “Bakanlık müfredatının sadeleştirilmesi daha etkin bir yöntemle sunulması konusunda çalışmalar yapılıyor, ancak bununla ilgili çalışmalar neticelenince bir sonuç çıkar cevabını verdi.

  İSTİKLAL MARŞI OKUNMAYACAK MI?

  Dinçer, okullarda İstiklal Marşının okunmasının zorunlu olmaktan çıkacağını yönündeki iddiaların bulunduğunun belirtilmesi üzerine, “Olabilir mi sizce? Bu ülkede İstiklal Marşından daha çok bizi bir araya getiren kaç tane değerimiz var ki? Dolayısıyla bu tür tartışmaları yapmanın çok makul olmadığını düşünüyorum. Saydam bir şekilde Milli Eğitim Bakanlığında yapmakta olduğumuz çalışmalar ve kararlarımızı sizinle paylaşıyoruz dedi.

  NELER DEĞİŞECEK?

  Lise sistemindeki yeni yapılandırmayla ilgili çalışmalar kapsamında yaklaşık 2 aydır yapılan toplantılarda şu değişikliklerin ön plana çıktığı belirtildi:

  * Öğrenciler istedikleri dersi erken alıp, başarılı oldukları takdirde 3 yılda mezun olabilecek.

  * Başarısız olan öğrenciler 6 yıla kadar derse devam edebilecek.

  * Lisede sınıf yerine derslik sistemine geçilecek. Öğrenciler matematik ders saatinde dersliğe gidecek, Türkçe dersi saatinde diğer dersliğe gidecek.

  * Ezber derslerinden ziyade uygulamalı derslere geçilecek.

  Kaynak:VATAN​