Lisans Öğrenimlerine Hazırlık Programı kaldırıldı

'Etüt Merkezi' forumunda ZORBEY tarafından 31 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. lisans öğrenimine hazırlık programı kalktı mı
  2011 lisans öğrenimine hazırlık programı kaldırıldı

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK), meslek yüksekokulları ve açıköğretim ön lisans programları mezunlarından lisans öğrenimine başlama hakkı elde edenlere uygulanan "Lisans Öğrenimlerine Hazırlık Programı"nı kaldırdı.

  Meslek yüksekokulları ve açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin örgün öğretim ve açıköğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ve yerleştirilmeleriyle ilgili esas ve usuller düzenleniyor. Yeni düzenlemeye, “Bir önceki yıl Dikey Geçiş Sınavı sonucunda bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar için ilgili ağırlıklı ön lisans başarı puanına uygulanan katsayı Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen oranda azaltılır” hükmü eklendi. Öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere üniversitelerince ön lisans eğitimi sırasında almış oldukları derslerden eş değer kabul edilenlere muafiyet verildi ve kredileri dikkate alınarak, programdan alması gereken derslerin belirleneceği belirtildi. Değişikliğe göre, öğrencinin alması gereken derslere göre programa kaydı yapılarak, eğitime devam hakkı verilecek. Yabancı dille öğretim yapılan programlarda ve zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı bulunan programlarda öğrencilerin dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekecek.

  Lisans eğitimi birinci sınıftan başlayacak

  Daha önceki yönetmelikte lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere en az iki yarı yıllık “Lisans Öğrenimlerine Hazırlık Programı” uygulanıyordu. Bu programı tamamlayanların üniversitelerin üçüncü sınıfına kayıtları yapılıyordu. Yönetmelik değişiklik ile lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilerin gittiği “intibak sınıfı” kaldırıldı. Bu öğrenciler lisans programlarının birinci sınıfından itibaren eğitime başlayacak. Yeni düzenlemeyle lisans programlarında öğrenime başlama hakkı elde eden meslek yüksekokulu ve açıköğretim ön lisans programı mezunları 4 yıllık lisans eğitimi alacak.

  Hangi programlara başvurulacağını YÖK kararlaştıracak

  Yönetmelikte yapılan düzenlemeyle, meslek yüksekokulu mezunları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olanlardan kendi alanlarındaki kontenjan sınırlaması olmayan açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenler için yönetmelikte yer alan “sınav ve değerlendirme” maddesi uygulanmayacak. Bu adaylar, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde edecek. Öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanacak. Meslek yüksekokulu ile açıköğretim önlisans programlarında hangi programlardan mezun olanların hangi açıköğretim lisans programına başvuru yapabileceği üniversitelerin önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından karara bağlanacak.