Liger nedir?

'Eğitim Merkezi' forumunda DiScOvErEr tarafından 23 Mart 2009 tarihinde açılan konu


 1. Aslanda değil kaplanda değil o bir Liger.


  Liger, aslanla kaplanın çiftleşmesinden ortaya çıkan yavruya verilen isim. Bu isim ingilizce Aslan (lion) ve kaplan (tiger) kelimeleri birleştirilerek türetilmiştir. Bu melez yaratık doğada büyük kediler familyasının en dev üyelerinden biri olarak yer almaktadır. Ortalama bir erkek aslan 250, bir erkek kaplan 300 kilogram olarak yaşamlarını sürdürürken, aslan baba ile kaplan anneden doğan bu melez yaratıkların vücudunda büyümeyi durdurucu bir şey bulunmaz ve ölene kadar büyüyüp serpilebilme yetenekleri vardır.


  Sibirya Kaplanı’nın iki katı büyüklüğüne erişebilirler.
  Genellikle hayvanlar dünyasindaki melez canlıların kısır olmasına karşılık, ligerler az rastlansa da üretkendirler. Hem kaplan gibi çizgileri hem de aslanlardan aldıkları noktaları vardır. Ayakta durduklarında 4 metre kadar olabilirler.
  Ligerler kaza eseri oluşan durumlar sonucu ortaya çıkmışlardır.

  Normal şartlar altında aslanların ana vatanının Afrika, kaplanlarınkinin ise Asya olduğunu düşünürsek zaten ligerların hayata gelmeleri imkansız gibi görünüyor. Fakat 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana bu hayvanların doğal bulundukları yerlerden ayırılıp hayvanat bahçeleri ya da sirkler gibi merkezlerde bir arada tutulmalarının sonucunda Ligerler dünyaya gelmişlerdir.

  ERKEK ASLAN VE DİŞİ KAPLAN ÇİFTLEŞTİRİLDİ

  Doktor Bagaman Anthony, doğduğundan beri onu büyütüyor. Erkek aslan ve dişi kaplanın çiftleştirilmesi sonucunda doğdu. Sonuç ikisinden de kat kat büyük olan ‘kaplan’ (liger) ortaya çıktı. Kemikleri diğer ikisinden yüzde 40 daha büyük. Bilimadamları halen neden anne babasından bu kadar büyük olabildiğini anlamaya calışıyorlar.

  Haber7


  [GOOGLEVID]-6710211402317199827[/GOOGLEVID]