Libya'da Uçak Kazası Son Dakikaa!!!

'Haberler' forumunda By RiZeLi tarafından 12 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Libya'da uçak düştü: 103 ölü, 1 mucize


  [​IMG]  Libya'nın Trablusşam havaalanında Libya Havayollarına ait bir uçağın düştüğü, 103 kişinin öldüğü bildirildi.


  Güney Afrika Cumhuriyeti'nden kalkan bir yolcu uçağı Libya'nın Trablusşam havaalanına inerken düştü. İnfilak eden ve tamamen parçalanan uçaktaki 92 yolcu ve 11 mürettebat hayatını kaybetti. Sekiz yaşındaki Hollandalı bir çocuk ise kazadan mucizevi şekilde sağ kurtuldu.


  Kazanın TSİ 07.00'da meydana geldiği belirtilirken, Türkiye'nin Libya Büyükelçiliği uçakta Türk yolcu olup olmadığının henüz bilinmediğini açıkladı.

  Libya Havayolları Afriqiyah'a ait Airbus A330 tipi uçağın 8U771 nolu seferini yaptığı ve Güney Afrika'nın Johannesburg şehrinden havalandığı bildirildi.

  Yetkililer, kazanın ardından önce uçaktaki tüm yolcuların hayatını kaybetiğini belirtti. Ancak uçaktaki 104 kişinin de öldüğü yönündeki bu açıklamaların ardından bir mucize haberi geldi.

  AFP haber ajansına konuşan bir havaalanı yetkilisi, kazadan 8 yaşındaki Hollandalı bir çocuğun sağ olarak kurtulduğunu açıkladı.

  İNİŞ SIRASINDA İNFİLAK ETTİ

  Yerel saatle 06.00'da meydana gelen kaza, uçak inişe geçtiği sırada gerçekleşti. Libyalı güvenlik kaynakları, Trablusgarb Havaalanı'na inişe geçtiği sırada düşen uçağın infilak ettiğini ve tamamen parçalandığını bildirdi.

  Aynı kaynaklar, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg kentinden kalkan, Libyalı El Afrikiyah havayolu şirketine ait uçağın mürettebatının tamamının Libyalı olduğunu da kaydetti.

  PİSTE BİR METRE KALA DÜŞTÜ

  El Afrikiyah şirketinden yapılan açıklamada, uçağın piste bir metre kala düştüğü açıklandı. Şirketin Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki ofisi de Airbus A330 tipi yolcu uçağının düştüğünü doğruladı.

  Bu arada, BBC, uçağın Trablusgarb'dan sonra İngiltere'nin Heathrow havaalanına seferi olduğunu duyurdu.

  KAZA NEDENİ BELLİ DEĞİL

  Kazanın nedeni henüz bilinmezken, meteoroloji uzmanları uçağın düştüğü saatlerde hava koşullarının iyi olduğunu belirtti. Reuters haber ajansına konuşan Lİbyalı bir güvenlik yetkilisi uçakta 22 Libyalı bulunduğunu, diğer yolcuların ise çeşitli milletlerden olduğunu ifade etti.

  BBC, uçağın Trablusgarb'dan sonra İngiltere'nin Heathrow havaalanına seferi olduğunu bildirdi. Bu yüzden uçakta çok sayıda İngiliz vatandaşının olduğu tahmin ediliyor.


  Kaynak:mynet