liberalizm nedir kısaca bilgi

'Etüt Merkezi' forumunda Violet tarafından 29 Mart 2011 tarihinde açılan konu


  1. liberalizm nedir kısaca tanımı

    Liberalizm veya Türkçeleşmiş haliyle Erkincilik özgürlüğü birincil politik değer olarak ele alan bir ideoloji politika geleneği ve düşünce akımıdır.

    Genel anlamda liberalizm bireylerin ifade özgürlüğüne sahip olduğu din devlet ve kimi zaman kurumların gücünün sınırlandırıldığı düşüncenin serbest bir şekilde dolaştığı özel teşebbüse olanak sağlayan bir serbest piyasa ekonomisinin olduğu hukukun üstünlüğünü geçerli kılan şeffaf bir devlet modelini ve toplumsal hayat düzenini hedefler. Liberal demokrasi olarak adlandırılan bu devlet düzeninin açık ve adil olduğu iddia edilen bir seçim sistemi ile birlikte tüm vatandaşların kanun önünde eşit olduğu ve fırsat eşitliğine sahip olduğu bir sistem olduğu savlanır.

    Kralların doğal yönetim hakkı veraset sistemi devlet dini gibi eski devlet teorisini oluşturan birçok temel kabule liberalizm karşı çıkar. Tüm liberaller bireyin yaşama hakkı özgürlüğü ve mülkiyet hakkı gibi temel insan haklarını kabul eder ve desteklerler. Bununla birlikte birçok ülkede modern liberalizm toplumsal refahın sağlanması açısından devletin birey özgürlüğü üzerinde minimal bir kısıtlayıcı gücü olmasını savunarak klasik liberalizmden ayrılır.
     


Similar Threads: liberalizm nedir
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi Mezdekilik Nedir? 18 Ocak 2017
Etüt Merkezi Natürmort Nedir? 17 Ocak 2017
Etüt Merkezi Oktan sayısı nedir? 16 Ocak 2017
Etüt Merkezi Nem Ölçer Nedir? 14 Ocak 2017
Etüt Merkezi Napalm Bombası Nedir? İlk Hangi Tarihte Kullanılmıştır 11 Ocak 2017