Leopold Von Ranke Kimdir?

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 18 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Leopold Von Ranke hayat,Leopold Von Ranke felsefesi,Leopold Von Ranke düşünceleri,Leopold Von Ranke eserleri,Leopold Von Ranke hakkında bilgi,

  Leopold Von Ranke Kimdir?

  Leopold von Ranke (d. 21 Aralık 1795 – ö. 23 Mayıs 1886), 19. yüzyıl Alman Tarihçisi. Ranke ile birlikte tarih incelemelerinde birincil kaynakların önemi, hikayeci tarih ve özellikle uluslararası politikanın tarihte yeri özel anlam kazandı. Kaynağına, “aslında ne ise” ona sadık bir tarih yazımı üzerine düşünceleri ile kendinden sonraki tarih yazımının niteliğine önemli katkılarda bulundu.

  15. yüzyıl sonları ile 16. yüzyıl başlarındaki İtalyan Savaşları'nı konu alan kitabını yayınlamasının ardından, 1825' de Berlin Üniversitesi'ne davet edildi. Burada başlattığı çalışmalar tüm Alman Üniversitelerinin çehresini değiştirdi. Tarihçi adaylarının Ortaçağ belgelerinin eleştirel bir gözle incelenmesi konusunda eğitildiği seminerler başlattı. Aslında bu seminerler bütünüyle yeni değildi. 1770' lerde Johann Christoph Gatterer, Göttingen Üniversitesinde benzer bir şey başlatmıştı; ancak tarihçilerin eğitiminde ayrılmaz bir parçaya dönüştüren Ranke oldu. 1848' de artık Almanca konuşulan tüm üniversitelerde bu eğitim benimsenmiş durumdaydı.


  Kendi sözleriyle tarih biliminin amacı:
  nicht das Amt die Vergangenheit zu richten, die Mitwelt zum Nutzen zukünftiger Jahre zu belehren, sondern bloß zu zeigen, wie es eigentlich gewesen

  (" ne geçmişi yargılamak ne de günümüz gözüyle geleceğe yol göstermek, sadece ve sadece geçmişte gerçekten nasıl olduğunu göstermek”tir.)