Leonardo Da Vinci Mona Lisa Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 8 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Leonardo Da Vinci Mona Lisa Tablosu Hakkında Bilgi

  Mona Lisa Leonardo Da Vinci Hakkında Bilgi

  Mona Lisa, İtalyan Rönesans sanatçısı Leonardo da Vincinin eseridir. Tablodaki kadın, yüzündeki “gizemli gülümseme ile sanat tarihinin bir parçası haline gelmiştir.

  Leonardo, “Mona Lisa tablosu için çalışmalarına 1503 yılında başladı ve eseri tamamlaması üç – dört yıl sürdü. Eser şu anda Fransadaki Paris – Louvre Müzesinde sergilenmektedir. Ayrıca tablonun güvenliği gelişmiş bir X-ışını sistemiyle sağlanmaktadır.

  Yüz ayrıntısı
  Modelin kimliği “Mona Lisa tablosunda betimlenmiş olan kişinin kimliği kesinlikle belirlenememiş olmasına karşın; sanat tarihçileri, modelin kimliği ile ilgili pekçok fikir yürütmüş ve iddialarda bulunmuşlardır. Leonardo hakkındaki ilk biyografiyi yazan Vasari, dönemin önemli kişilerinden biri olan Francesco del Giocondonun eşi Mona Lisanın tabloda resmedilen kişi olduğunu düşünmüştür. Bu kişinin kimliği ile ilgili sayısız iddiadan sadece biridir. İşte bu nedenle “Mona Lisa, aynı zamanda “Jocondo olarak da anılır.

  Bell Laboratuvarlarından, Dr. Lillian Schwartz Mona Lisanın, Leonardonun kendi-portresi olduğu fikrini ortaya atmıştır. Bunu savı ortaya atarken dayandığı kanıtlar, sayısal analizler yardımı ile elde edilen, Leonardonun ve tablodaki modelin yüz özelliklerinin aynı olduğununa dair sonuçlardır. Ayrıca bazı iddialar da Mona Lisanın Leonardo Da Vincinin yanında çalışan bir kişi olduğu yönündedir. Doğruluğu kanıtlanmasa da bu yönde iddialar çoğalmaktadır. Aynı zamanda yapılan son labaratuar araştırmalarıylada Mona Lisanın esrarengiz gülüşünün anlamı ortaya çıkmıştır.Portrelerdeki duyguları anlayan cihazla mona lisanın o anki duygusunun mutluluk ve da vincinin resmini çizmesinden kaynaklanan bir utangaçlık ayrıca %2 öfke olduğu tespit edilmiştir.Böylelikle araştırma ve merak konusu olan mona lisanın mutlumu mutsuzmu konusu cevaplanmaktadır.

  alıntı