Leonardo Da Vinci Kim

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 5 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Leonardo Da Vinci Hakkında Bilgi


  Leonardo Da Vinci Kimdir


  Leonardo di Vinci, Rönesans dönemi İtalyan mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı ve ressamıdır.

  Leonardo Da Vinci 15 Nisan 1452 tarihinde bir noter olan Ser Piero da Vinci'nin ve muhtemelen bir çiftçi kızı olan Caterina'nın evlilik dışı çocuğu olarak İtalya’da doğdu.Leonardo Da Vinci,ilk öğrenim yıllarında aritmetik ve geometride öğretmenlerini sorduğu sorularla şaşırtacak kadar çabuk ilerledi.Keskin zekası ve yetenekleriyle küçük yaşlarda bile dikkat çekiyordu.Müzikle de ilgileniyor ve oldukça iyi bir şekilde Lir çalıyordu.Fakat çocukluk yıllarında en gözde uğraşı resimdi.

  Leonardo Da Vinci nın en tanınmış yapıtları Mona Lisa (1503 - 1507) ve Son Yemek’tir (1495 - 1497).Fransa Kralı 1. François, da Vinci’nin en önemli tablosu olan Mona Lisa‘yı ressamdan satın almıştır. Leonardo da Vinci rönesans sanatını doruğuna ulaştırmıştır. Eserlerini "Leonardo" ya da "Io, Leonardo (Ben, Leonardo)" olarak imzalamıştır.Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapısına değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biridir. 2. milenyumun adamı seçilmiştir.

  Leonardo 2 Mayıs 1519’da Amboise’daki evinde 67 yaşında öldü. Kralın kollarında can verdiği rivayet edilir, ancak, 1 Mayıs günü kralın bir başka şehirde olduğu ve bir gün içinde oraya gelemeyeceği bilinmektedir. Vasiyetinde mirasının esas bölümünü Melzi’ye bıraktı. Amboise'daki Saint Florentin Kilisesi’nde toprağa verildi.

  [​IMG]
   


Yükleniyor...