Lenf kanseri hakkında bilgi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 10 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Lenf kanseri hakkında bilgi

  Lenf düğümlerinde çıkan, ve lenfositlerden oluşan urların tümüne lenfoma denir.Bu urlar yukarıda da açıklandığı gibi lenf düğümlerinde çıkmakta, ve bu düğümlerin şişmesiyle kendilerini belli etmektedirler. Lenfomalar, lösemi ile yakından ilgilidirler; bir kişide iki durum birlikte de görülebilir, ya da öbürü olmadan yalnız biri de olabilir. Lenfomaların çok türü bulunmaktadır, ve lösemilerle birlikte tümü kan kanserleri adı altında toplanmaktadır.

  Lenfoma en hızlı ilerleyen kanser türlerinden biri olmasına rağmen, tedavi başarısı da oldukça yüksek bir hastalıktır.
  Lenfomanın önemli belirtileri boyunda, koltuk altında veya kasıklardaki ağrısız bezeler, gece terlemesi, düşmeyen ve sebebi bilinmeyen ateştir.

  Ayrıca sürekli yorgunluk ve kilo kaybı da lenfomanın habercisi olabilir. Ancak bu belirtilerin başka hastalıklarda da görülebileceği unutulmamalıdır.O yüzden bu belirtileri hissettiğiniz vakit doktorunuza danışın.Unutmamalıdırki kanser, yılda 10 milyondan fazla yeni olguyla karşımıza çıkan, sonuçları ağır olan hastalıklardan biridir.

  Her yıl teşhis edilen kanser hastalıklarının önemli bir bölümü erken tanı ile etkin bir şekilde tedavi edilebilmektedir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nis 2015