Left 4 Dead Geniş Bilgi Ve İpuçları

'Oyun Bölümü' forumunda cCasT tarafından 4 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bazı oyun firmaları vardır bir yıl boyunca onlarca oyunu piyasaya sürerler ve çoğu oyunları da unutulur gider. Bazı oyun firmaları vardır, onlar ise bir veya iki yıl içerisinde sadece bir oyun piyasaya sürerler ama o oyun yıllar geçse de unutulmaz ve defalarca oynansa bile ilk zamanki zevki yine verir. Valve Software bu tanımlardan ikinci sınıfa giren bir oyun firması, 1998'de piyasaya sürdüğü Half-Life oyunundan beri sürekli kendisini geliştirdi ve abartmadan söylüyorum Steam platformu ile belki de PC oyun sektörünü kurtaran firma oldu. Bu firmadan yeni bir oyun geleceğini duyduğumda tabii ki de heyecanlandım, yeni oyunun lise yıllarımda arkadaşlarımla okuldan kaçıp oynamaya gittiğimiz Counter-Strike ile tek kişilik FPS oyunlarında çıtayı yükselten Half-Life'ın bir karışımı olduğunu öğrendiğimde ise artık yerimde duramaz olmuştum.Neyse ki sayılı zaman kolay geçti (Team Fortress 2 sağolsun) ve nihayet Left 4 Dead piyasaya sürüldü. Oyunun demosunu da sayarsak oyunu 2.5 haftadır toplam 100 saat boyunca oynadım ve hala daha da oynamak istiyorum. Zaman zaman bu yazıyı yazacağıma oyunu oynamalıyım diyorum kendi kendime ama birinin bu yazıyı yazması gerekli değil mi? Gelin Left 4 Dead'in sunduğu özelliklere ve oyunun amacının ne olduğuna hep birlikte göz atalım.

  ~ Left 4 Dead Kısa Bilgi ~

  ~ Platform ~
  PC

  ~ Tür ~
  Action [First-Person,Bilim-Kurgu & Gelecek,Shooter]

  ~ Yapımcı ~
  Valve Software

  ~ Minimum Sistem Gereksinimleri ~
  Intel Pentium 4 3.0 Ghz
  1 GB RAM
  Ati 9600 Ve Nvidia 6600 Ve Üzeri
  7.5 GB HDD Alanı
  ~ Oyunu Nasıl Edinirim ? ~
  Oyunu internetten indirerek oynayabilirsiniz ancak online oynarken sorun yaşanabilir.
  Oyunu orjinal olarak mağazalardan satın alabilirsiniz.Fiyatı 60 YTL'dir.
  Oyunu STEAM adlı program ile kredi kartı ile alabilirsiniz.Fiyatı 50 $.
  Mağazalarda 60 YTL,STEAM'da 50 $ olmasının sebebi oyun ilk çıktığında mağazalarda yoktu.1 ay sonra geldiği için fiyatıda inmiş.

  ~ Left 4 Dead Hile Kodları ~

  Ayarlar menüsünden konsolu aktif edin. Oyun esnasında hileleri aktif etmek için konsolu açın ve sv_cheats 1 komutunu girin. Daha sonra aşağıdaki kodları girebilirsiniz:

  # god 1 - Ölümsüzlük.
  # givecurrentammo - Cephaneyi tazeler.
  # sv_infinite_ammo 1 - Sınırsız cephane.

  ~ Left 4 Dead Resimler ~
  ~ Left 4 Dead Zombiler & Bosslar Ve Özellikleri ~

  ~ Zombiler ~

  Oyunun en zor seviyesinde bile en kolay ölen düşmanlardır.Her silah ile rahat öldürülür ancak bazı yerlerde sürü halinde gelince zorluk çıkarabilirler.Ayrıca pipe bomb adı verilen bombayı biryere attığımızda tüm zombiler bombaya koşar ve belli bir saniye sonra bomba patlar.

  Çıkardığı Ses:Anlaşılmayan bir ses çıkarır.

  ~ Hunter ~

  Oyunun rahat öldürülebilen ancak en iyi çalışan bosslarından biridir.Yerde sürünerek üstünüze birden zıplar ve parçalamaya başlar.Saldırıya uğrayan kişi birşey yapamaz ancak diğer arkadaşları silah veya yumruk ile vurarak kurtarabilir.

  Çıkardığı Ses:Kötü bir şekilde hırlar.Üstünüze atlarken ise kulağı tırmalayan bir ses çıkarır.

  ~ Bomer ~

  Oyununen kolay ölen ve en etkisiz bossudur.Ancak bu bossun özelliği yanınıza gelerek ağzından zehir kusması ve zehirin üstünüzde az süre ile kalarak zombileri yanınıza çekmesidir.Ayrıca ekran bir müddet yeşil olur.Yanınıza yaklaşmadan uzaktan en etkisiz silah ile tek mermi ile öldürülebilir.Ölme şekli patlamasıdır ve heryer kan gölü olur

  Çıkardığı Ses:Kusuyomuş gibi bir ses çıkarır.

  ~ Smoker ~

  Bu boss çok uzun dili sayesinde çok uzaktan dilini size fırlatır ve sizi doluyarak kendisine çekmeye başlar.Yanına gelince ise elleriyle vurmaya başlar.Ancak çekme esnasında damage vermez.Diğer takım arkadaşları dile vurunca dil kopar ancak boss ölmez.Bossu öldürünce dilde yere düşer.İsminin smooker yani duman olması arkadaşı vurunca öldüğü alan bir süre duman olur.

  Çıkardığı Ses:Aşırı iğrenç bir şekilde öksürür.

  ~ Witch ~

  Bu boss karanlık veya zor görünen yerlerde yere oturmuş ağlar.Cinsiyeti kadındır.Yarı çıplaktır.Eğer ışık tutarsanız çok sinirlenir ve üstünüze koşmaya başlar.Vurduğu anda yere düşersiniz anack çokta abartılı bir boss değildir.

  Çıkardığı Ses:Salya sümük ağlar.

  ~ Tank ~

  Arkadaş zombi olmadan önce nası bir spor salonuna gitmişse aşırı gelişmiş kasları var.Canı oldukça yüksek.Vurduğu hasar oldukça yüksek.Bazen vurunca uçarsınız.En çok damage veren kişiye koşar ve ona vurarak yeri düşürür.Düştükten sonra 2 eliyle birlikte vurur aşırı canınız gider ölürsünüz.Bu bossa biraz daha etkili olmak için molotov bombası atmanızı öneririz yanması daha fazla canının azalmasını sağlar.Ayrıca eğer uzaktaysanız size araba veya kaya fırlatırki bundan zor kurtulursunuz.İsabet ettirme şansını biraz daha azaltmak için zıplayarak kaçın veya sağ sol yaparak kaçın.

  Çıkardığı Ses:Kaba bir ses ile bağarır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Oca 2014