LDL Kolesterol Nedir?

'Sağlık Rehberi' forumunda eftelya tarafından 30 Eyl 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kolesterol genel tanımıyla hayvansal yağdır ve karaciğer tarafından üretilir. Kolesterol kanda çözülmez ve lipoproteinler tarafından taşınır. LDL kolesterol düşük yoğunluklu kolesterol (Low Density Lipoprotein) diğer adıyla kötü kolesterol olarak bilinir. Lipoproteinlerin 5 çeşidi olmakla birlikte en çok bilinenleri LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) ve HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein)’dir.

  LDL kolesterol seviyesinin yüksek olması özellikle damar çeperlerinde birikintilere ve dolayısıyla damar tıkanıklığına yol açacağı için düşürülmelidir. HDL kolesterol ise vücudumuz için özellikle kötü kolesterolün damarlardan toplanıp ciğer vasıtasıyla atılması açısından faydalıdır.

  Beslenme alışkanlıklarımız, yaşam tarzımız ve tükettiğimiz gıdalar yoluyla vücutta aşırı miktarda bulunan LDL kolesterol damar çeperlerine yapışarak birikmeye başlar. Damar çeperinde oluşan bu tabaka büyüdükçe damar içinde kanın geçeceği yol daralır. Bu yol daraldıkça da vücudun diğer bölgelerine kan yoluyla taşınan oksijen azalır. Bunun neticesinde de kap krizi, felç gibi ciddi hastalıklar baş gösterme olasılığı yükselmektedir.

  LDL kolesterol seviyesini düşürmek için yapabileceklerinizin başında beslenmenizi düzenlemek ilk sırada yer almaktadır. Öncelikle diyet listenizden doymuş yağları ve trans yağları çıkartmalısınız. Bunlar LDL kolesterol seviyenizin yükselmesinde oldukça etkilidir. Hazır yemekler ve kızartmalar yüksek miktarda trans yağ içerdiğinden uzak durmalısınız.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Haz 2015