Lateks Alerjisi

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 6 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. Lateks alerjisi nedir
  Lateks alerjisinin nedenleri
  Lateks alerjisinin belirti ve tedavisi

  Lateks Alerjisi nedir?
  Lateks iş ve ev ortamında artan sayıda ürünün içerisinde bulunmaktadır, bu nedenle de lateks alerjisi giderek artmaktadır. Lateks alerjisi kauçuk ağacının özünden elde edilen doğal lateks (sentetik değil) içeren ürünlere karşı aşırı duyarlılık reaksiyonudur.

  Lateks Alerjisinin nedenleri:
  ateks içeren ürünlere sık temas eden herhangi biri lateks alerjisi gelişimi için risk altındadır. Ne kadar fazla temas olursa risk o kadar yüksek olur. Yüksek risk altındaki popülasyonlar tıp ve dişçilik çalışanları, lateks fabrikalarında çalışanlardır. Diğer risk altındaki bireyler:

  Astım veya diğer alerjilere özellikle muz, avakado, tropikal meyveler ve fındık alerjisi olanlar.
  Birden çok karın içi ameliyat geçirmiş olanlar
  Sık idrar sondası takılması gereken hastalar

  Lateks Alerjisinin belirtileri:

  Hayatı tehdit edici aşırı duyarlılık reaksiyonlarının erken belirtileri tansiyon düşüklüğü, taşikardi ve atardamar kanında oksijen azalmasını içerir. Diğer bulgular ürtiker (kurdeşen) yüzde kızarıklık, ani nefes darlığı, kaşıntı, karın ağrısı, bayılma, dudaklarda şişmedir.

  LAteks alerjisinin tedavisi:

  Lateks alerjisi için en iyi tedavi korunmadır, hasta ne kadar çok latekse maruz kalırsa şikayeti o kadar çok olur. Temastan korunmak için silikon ve vinilden oluşan maddeler lateks maddelerin yerine konmalıdır. Lateks alerjisi şüphelenildiği veya bilindiğinde kişi cerrahi veya girişimsel işlemler öncesinde antihistaminik ve kortizonlu ilaçlar kullanmalıdır. Latekse alerjik reaksiyon geliştiğinde özel bir tedavi yoktur. Destek tedavi ve bilinen alerjik reaksiyon tedavisi uygulanır.